Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

Němečtí Piráti v dalším zemském sněmu, předběhli Zelené, Svobodní zcela vypadli

 Jásot a vítězné výkřiky ovládly včera odpoledne pirátskou palubu ve spolkové zemi Sársko. Piráti získali v zemských volbách 7,4 % a zajistili si čtyři křesla v místním parlamentu. Po Berlínu je to druhý zemský sněm, kam se Piráti probojovali. V Sársku dokonce předstihli Zelené s pětiprocentním výsledkem. Vládní strana FDP zcela propadla, získala pouhých 1,22%. 

26. 3. 2012

Pirátská strana Německa pokračuje ve vítězném tažení ve volebních kláních. Počet jejích členů se zdvojnásobil a v celostátních průzkumech se běžně objevuje se ziskem přibližně 8 procent. To se nyní potvrdilo i v Sársku, ačkoli zde Piráti neměli lehkou výchozí pozici. Sársko je nejmenší německý stát, nachází se na jihozápadní hranici s Francii.

Jak napsal nedávno server Česká pozice: „… spolková země Sársko v jihozápadním Německu se dvěma sty tisíci obyvatel není pro piráty v žádném případě ideálním prostředím. Populace této malé spolkové země totiž stárne a je zaměstnaná většinou v zemědělství. Urbánní internetoví aktivisté jsou v Sársku vzácným druhem.“ Přesto, že v této spolkové zemi měli jen 347 členů, trvalo pouhé tři dny, než shromáždili devět set podpisů, jež jim umožňují zúčastnit se sárských voleb, uvádí autor článku Luděk Bednář, který čerpá z německého týdeníku Der Spiegel.

I v Sársku žene pirátům vítr do plachet korupce a znechucení ze zavedených velkých stran CDU a SPD, které ovšem v předčasných volbách zvítězily a chystají se uzavřít velkou koalici. „Transparentnost je pro všechny obyvatele Sárska hlavním problémem,“ komentoval předvolební atmosféru hlavní kandidát sárských pirátů Michael Hilberer. Jeho program byl jasný – zpřístupnění všech smluv veřejné správy na internetu a uplatnění většího vlivu voličů na politická rozhodnutí. Dalšími tématy byl samozřejmě svobodný internet i bezplatná městská doprava.

„Ačkoli je Pirátská strana považovaná za stranu mladých voličů, průzkum německé agentury Forsa ukázal, že dokonce 41% lidí ve věku mezi 30 až 39 lety si dovede představit, že by tuto stranu volilo,“ uvádí web Českého rozhlasu. Šanci uspět má ve Šlesvicku-Holštýnsku a Severním Porýní-Vesfálsku, kde jsou volby v příštích týdnech. K úspěchu sárských Pirátů přispěla i příhraniční spolupráce a podpora pirátů z Lucemburska, které je s oblastí historicky spojeno. Ukazuje se tak i internacionální výhoda globálního pirátského hnutí, pro které nejsou hranice národních států příliš podstatné.

Dvě hlavní politické síly volbám samozřejmě stále dominují. Předběžné výsledky náskok CDU (35,2 %) před SPD (30,6 %). Na druhém místě skončila nová levice Die Linke (16,1 %) a čtvrtí jsou již Piráti. Německá rasistická strana NPD (Nationaldemokratische Partei Deutschlands), která úzce spolupracuje s Vandasovou stranou DSSS, získala 1,16%. Podrobnější výsledky naleznete na webu sr-online.de, zde je grafika odkud přišli voliči pirátů v Sársku – Piratenpartei.

Propad vládních Svobodných demokratů (FDP) se očekával, zvláště když právě vnitrostranické problémy stály za pádem bývalé koalice (CDU, FDP, Zelení). Podle Roberta Schustera je ale za pádem zemské vlády odchod bývalého křesťanskodemokratického premiéra Petera Müllera, který v polovině loňského roku odešel z politiky a stal se ústavním soudcem. „Jeho nástupkyně Annegret Krampová-Karrenbauerová zřejmě neměla chuť v jamaikové koalici pokračovat a neutěšený stav sárských liberálů jí v tom byl vhodnou záminkou, jak nejkratší možnou cestou vyhlásit nové volby a případně získat od voličů nový a hlavně vlastní politický mandát,“ konstatuje autor na stránkách ČRo6.
Rozkladem FDP se podrobně zabývají i čeští novináři. „FDP tak vypadla ze všech zemských parlamentů, v nichž se v uplynulém roce volilo. Pokud by tento trend pokračoval i ve Šlesvicku-Holštýnsku a Severním Porýní-Vestfálsku, byl by současný šéf strany Philipp Rösler, který zastává i funkci ministra hospodářství, podle všeho nucen rezignovat,“ odhaduje vývoj Radim Klekner z Aktuálně.

FDP kladla důraz na snižování daní a omezování role státu. „Ve chvíli, kdy má německá ekonomika vážné potíže, toto téma většinu Němců nezajímá,“ uvádí Jiří Sládek v lednovém článku „Němečtí liberálové mizí ze scény“ na iHNed.cz.

Na závěr se můžete podívat na záběry ze dvou pirátských štábů, které sárské volby online sledovali. Atmosféra hovoří za vše…

 

Datum: 26. 3. 2012, Autor: haw
Přečteno: 337x
Zobrazit článek pro tiskDoposud hodnotilo 5 čtenářů, celková známka je 1.8.


Komentáře k článku

26. 3. 2012
toto políčko nechte prázdné
Navezu se do autora

Zdroj: Pirátské Noviny

Zanechej komentář


Související příspěvky:


Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama