Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

Piráti dobyli čtvrtý zemský parlament, Merkelová prohrála


Němečtí piráti zahákovali další zemský parlament, oznámila twitterová zpráva v nedělní podvečer. Merkelová a CDU utrpěla největší porážku v historii, zní z hlavních médií. Volby v nejlidnatější spolkové zemi většinou předurčují výsledky voleb parlamentních, ty se konají již za 18 měsíců.

14. 5. 2012
„Bundestag je na dostřel :-) ,“ okomentoval další vítězství pirátů Ivan Bartoš a vše skutečně nasvědčuje tomu, že Piráty nemůže nic zastavit. Přes jistou negativní publicitu v německých médiích, se jejich výsledky významně nesnížily. Severní Porýní-Vestfálsko je čtvrtou spolkovou zemí, ve které Piráti uspěli, na podzim bodovali v berlínských volbách a následně v zemských volbách v Sársku a Šlesvicku-Holštýnsku. Nyní získali s výsledkem 7,7 procent 20 poslaneckých křesel. Aktuální průzkumy jim ve volbách do spolkového parlamentu přisuzují až 13 procent a předstihují i Zelené.

„Hlasování v Severním Porýní-Vestfálsku je vzhledem k více než 13 milionům tamních voličů tradičně vnímáno jako „malé německé volby“, jejichž výsledek v minulosti už několikrát předznamenal politické změny v Berlíně,“ konstatuje zpráva ČTK. CDU neuspěla s politikou škrtů, které v regionálních volbách zvolila jako hlavní téma.

“Angela Merkelová byla po Bádensku-Württembersku a Hamburku znovu ponížena. Ona i její princ Röttgen zůstali ležet v prachu, jako by prohráli boxerské utkání,“ cituje Aktuálně.cz server Spiegel Online, který komentuje neúspěch místního lídra CDU a spolkového ministra životního prostředí Norberta Röttgena. Zemskou premiérkou zůstává sociální demokratka Hannelore Kraftová. „V Severním Porýní-Vestfálsku je oblíbena. Její politika investic do ekonomiky a vzdělání kontrastuje s úspornou strategií Merkelové,“ uvádí zpráva agentury Mediafax.


Co stojí za úspěchem německých pirátů?

Zakladatel první Pirátské strany Rick Falkvinge se zamyslel nad úspěšným volebním tažením v Německu. Úspěch vidí v pěti bodech.
Němečtí příznivci pirátské myšlenky si od počátku uvědomovali, že půjde o dlouhodobý projekt, a že výsledky nepřijdou hned. Podařilo se jim využít prvního úspěchu švédské Pirátské strany, která pronikla do Evropského parlamentu, a své aktivity spojili s jedním z protestů proti zavádění cenzurování Internetu. Tím se jim podařilo nabrat první členy. Volební výsledek ve volbách do Evropského parlamentu jim zajistil první finance ze státní podpory a umožnil je využít na kampaně, které stranu zviditelnili přímo v ulicích. Čtvrtý důvod úspěchu vidí Falkvinge v rozšíření původně úzce zaměřeného programu Pirátů. Kriticky reflektuje švédskou zkušenost, kdy po úspěšných evropských volbách přišel neúspěch ve volbách parlamentních. Pátým důvodem je průlom právě v Berlíně, v tomto důležitém evropském městě s liberální a alternativně kulturní tradicí. Ten zajistil mediální vlnu, na které se Piráti vezou dodnes.

V diskuzi na Falkvingově stránce jeden z čtenářů zdůrazňuje i skutečnost, že Německo je v současnosti v mnohem lepší ekonomické kondici než většina ostatních zemí a že pirátská témata (autorské právo, neutralita sítě, bezplatné připojení na internet) oslovují populaci, která má zajištěné základní jistoty a nemusí řešit existenční problémy.


Všechny cesty vedou k Pirátům

Václav Urban upozorňuje na další aspekty, které charakterizují úspěchy Pirátů. „Přesuny voličů k jednotlivým stranám ukazují, že Piráti zaznamenali největší nárůst voličů a brali hlasy všem stranám,“ upozorňuje na svém webu na Aktuálně.cz.

Přesto řada politologů i politických komentátorů stálevpochybuje o trvalém uchycení pirátských stran v politickém systému. „Důvodem rychlého nárůstu jejich obliby je, že jsou noví, a to teď stačí. Nicméně dlouhodobě ne,“ citují dnešní Lidové noviny politologa Gero Neugebauera z berlínské Svobodné univerzity.

„Nejsme jenom protestní stranou. Máme program, mluvíme za generaci lidí socializovaných internetem,“ reagoval před časem na takovou kritiku Christopher Lauer, jeden z berlínských pirátských zastupitelů, kterého cituje server Eurozprávy.cz.
A jeden z jeho kolegů dodal: „Tohle je začátek konce starých elit.“

 

Datum: 14. 5. 2012, Autor: daz
Přečteno: 656x
Zobrazit článek pro tiskDoposud hodnotilo 10 čtenářů, celková známka je 1.4.


Komentáře k článku

14. 5. 2012
ahej
????

Zdroj: Pirátské Noviny

Zanechej komentář


Související příspěvky:


Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama