Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

Cenzura a represe mohou lidem otravovat život, ale nikdy nevyhrají, píše Mladá fronta DNES


Zástupce šéfredaktora deníků Mladá fronta DNES považuje dohodu ACTA za neúčinnou. Svůj pohled na věc prezentuje na dnešní názorové straně listu. Úterní vydání deníku Právo informuje o rozhodnutí polského premiéra Donalda Tuska pozastavit ratifikaci kontroverzní dohody ACTA, odmítnutí ACTA slovenskými politiky i o protestech německých Pirátů, jejichž volební preference stouply až na 8%. Dohodou ACTA se zabývají i další deníky.

8. 2. 2012
Na sklonku ledna podle Práva Donald Tusk prohlašoval: „Je lepší nebýt ve vládě než podlehnout vydírání protestujících“. Jeho vláda tak chtěla zaujmout tvrdý postoj k internetovému pirátství. Pod tlakem protestů pak přiznal, že smlouva je nevyvážená a její ratifikaci pozastavil. „Veřejná debata o obsahu se smrskla takřka na nulu a já jsem se stal obětí rutiny vlastní práce,“ cituje Právo Tuska. Ten připustil, že dohoda nemusí být vůbec podepsána.

Na Slovensku odmítají dohodu ACTA další politici. Po ministrovi hospodářství Juraji Miškovi (Svoboda a Solidarita) ji odmítl i šéf opozičního Smeru Robert Fico, podle něj je pro Slovensko nepřijatelná. Včera smlouvu odmítl i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Rozhodně si nepřejeme zahájení éry pronásledování a kontroly uživatelů internetu, k čemuž by ratifikace smlouvy mohla podle prvotních analýz přispět,“ cituje Sobotku Pražský deník.

Právo dále informuje o připravovaných protestech proti ACTA v Německu. Demonstrace se připravují v 19 největších německých městech. „Chceme to říci jasně, slyšitelně a klidně: velké koncerny chtějí zničit dosavadní život na internetu. Jediné úsilí, které potřebovaly vynaložit, bylo získat si pár vhodných politiků,“ uvádí členka berlínských Pirátů Simone Gründerrereová. Právě v Berlíně pronikli Piráti do prvního zemského parlamentu. Od té doby jejich preference i členská základna strmě roste. Celostátní preference dosahují osmi procent a vstup do Spolkového sněmu by tak byl zaručen, uvádí Právo.

Zástupce šéfredaktora Mladé fronty DNES Karel Škrabal kritizuje vynesení databáze členů ODS pod vlajkou Anonymous. Zároveň však dodává: „Historická zkušenost však říká, že cenzura a represe mohou lidem otravovat život, ale nikdy nevyhrají. Jistě ne proto, že svoboda je věčná (to není), ale lidská vynalézavost (zvláště občurávat zákazy všeho druhu) je bezmezná.“ A uvádí příklady z minulosti, kdy ani tuhý totalitní režim nedokázal zabránit síření západní hudby a kultury. „Říkalo se, že tehdejší železnou oponu zbořila elektrická kytara. Nestavme novou hráz kvůli penězům, voda si stejně poteče, kudy bude chtít,“ uzavírá svůj komentář.

Královehradecká mutace Mladé fronty DNES zpovídá jednoho účastníka protestů proti ACTA, které proběhly v minulých dnech i v tomto krajském městě. Příznivec Anonymous vystupuje pod přezdívkou Demoniaco a podle jeho slov byl jedním z těch, na které již dnes dopadly policejní represe za sdílení: „ Ano, dokonce jsem pirát, jak má vypadat (smích). Vždyť jsem byl odsouzen za používání programu na sdílení dat, byl jsem obviněn a označen jako viník za sdílení 21 gigabitů hudby s autorsky chráněným právem. Dostal jsem čtyři měsíce natvrdo a rok podmínku. Můj počítač, přehrávače mp3 i harddisk propadly státu. Přišli na mě tak, že má data si stáhnul někdo z Brna, vypaloval je na cédéčka, následně z nich dělal originály a prodával je. On skončil v klepetech, udělali mu inventuru, přes IP adresu našli i mě a najednou jsem měl před barákem čtyři policejní auta, domovní prohlídku a už se to se mnou vezlo,“ odpovídá MFD. Protestovat s prý nebojí, naopak ho těší sílící protesty.

Orlický deník oslovil člena ODS Josefa Kopeckého a zjišťoval jeho názor na únik členské databáze. Kopeckému nevadí, že seznam členu disponuje někdo cizí a je i proti trestnímu stíhání. „Já jsem na své členství hrdý, proč by mi tedy mělo vadit, že někdo případně zveřejní, že patřím do této strany? Dopustili se sice krádeže, ale jakých dat? Kdyby zcizili data s citlivými údaji, prosím, ale oni mají jmenný seznam členů s jejich emaily! A za sebe říkám, že mně to tedy fakt nevadí,“ cituje Orlický deník politika.

Kopecký se dále přiznává, že i on využívá server Uložto.cz, ale stále to považuje za nelegální. Nelegální jsou pro něj i akce Anonymous. „Nicméně rozumím tomu, proč se nabourali na stránky vlády, ODS atd. Upozorňují na to, že oni bojují za volné sdílení. A upozorňují na to svými prostředky. Ano, za hranicí zákona – ale to bylo i ono stahování,“ dodává.

Šumperský a Jesenický deník avizují další připravovanou demonstraci proti ACTA v Šumperku, v sobotu 11. února. K minulému protestu se přidalo převážně 300 mladých lidí.

Lidové noviny přinášejí rozhovor s právníkem Jiřím Čermákem z advokátní kanceláře Baker a McKenzie, který se zúčastnil včerejší panelové debaty k dohodě ACTA v pražském kině Atlas. Podle jeho názoru dohoda žádné výrazné změny nepřinese. Autorka rozhovoru Michaela Kabátová referuje i o panelové debatě k ACTA. V článku cituje Jakuba Michálka z Pirátské strany, která dohodu ACTA odmítá. „Doteď žádná dohoda, která by takovým způsobem upravovala internet, není. Odmítáme proto, aby první dohoda byla ve prospěch majitelů duševního vlastnictví. Proto ji považujeme za nevyváženou.“

Celoevropské protesty proti dohodě ACTA proběhnou v sobotu 11. února. V Praze se odpůrci ACTA sejdou na Staroměstském náměstí.

 

Datum: 8. 2. 2012, Autor: red
Přečteno: 250x
Zobrazit článek pro tiskDoposud hodnotilo 6 čtenářů, celková známka je 1.16.


Zdroj: Pirátské Noviny

Zanechej komentář


Související příspěvky:


Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama