Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

Kdo hacknul databázi ODS? Anonymous nebo Parlamentní listy?


Dnešní deník Právo a server Novinky.cz přicházejí s informací, že za únikem databáze členů ODS, která byla rozeslána mediím na začátku února, nemusí být hacktivisté z Anonymous, ale někdo z okruhu Občanské demokratické strany. Právo tvrdí, že jde o hlavní verzi policejních vyšetřovatelů.

23. 2. 2012
Podle Radima Vaculíka z Práva má podobné podezření i sama ODS, i když tuto informaci mluvčí strany Jan Kočí oficiálně popřel. Policie sice stále pracuje i s verzí, že šlo o operaci Anonymous, nicméně Právo cituje anonymní zdroj obeznámený s případem a úrovní zabezpečení informací v managementu strany, který uvádí: „V jejich evidenci mají dost velký nepořádek, takže by nebylo vůbec překvapující, kdyby to přímo někdo z nich z databáze vytáhl a dal to někomu dál.“ Zdroj dále označuje uniklé údaje za pravé. Novinky.cz dále zmiňují, že seznam obsahuje funkce ve straně, datum vstupu do ODS, e-mailové adresy a adresy bydliště členů.

Pochybnosti o tom, kdo stojí skutečně za „zveřejněním“ databáze se objevily ihned po prvních zprávách. Akce nevykazovala běžné prvky typické pro operace Anonymous – databáze nebyla a stále není běžně dostupná na internetu ani na místech, kde takové informace Anonymous obvykle zveřejňují. Naopak seznam členů ODS byl poskytnut pouze redakcím hlavních deníků a serveru Parlamentní listy, které tuto informaci zveřejnily jako první, již večer 5. února, zpráva se na hlavních denících objevuje až druhý den dopoledne.

K akci se také žádná z československých skupin Anonymous oficiálně nepřihlásila, jak bývá zvykem. Na internetových kanálech Anonymous se objevily pouze zprávy z hlavních médií, jednoznačné přihlášení k akci chybělo. Další indicii je skutečnost, že seznam členů obsahuje přesně ty informace, ke kterým měl přistup každý z téměř třiceti tisíc členů ODS na portále moje.ods.cz.

Soubor byl také vytvořen v programu MS Office Excel, produkty Microsoftu Anonymous většinou principiálně odmítají a používají software otevřených platforem. Email, rozeslaný médiím byl podepsán nickem „Anna Nymous“, což může odkazovat na twitterový profil @annanymiss, na kterém ovšem není o akci žádná zmínka. Fingování cizím nickem je u Anonymous rovněž nepravděpodobné.

Další z indicií, že únik pochází z nitra ODS, jsou již zmíněné okolnosti zveřejnění. Parlamentní listy (PL) zveřejnily zprávu téměř s dvanáctihodinovým předstihem a stihly to včetně ověřování informací u některých členů ODS. Čas zveřejnění uvedený u článku PL je 5.2.2012 21:47. Pirátské noviny zprávu zachytily následující den ráno a informují o ní krátce před devátou hodinou. Následuje zpráva Lidových novin zveřejněná v 10:10. Podle našich informací nejméně jedné redakci z hlavních médií byly informace doručeny až v pondělí dopoledne. To by mohlo nasvědčovat tomu, že autoři úniku poskytli informace přednostně právě Parlamentním listům. Tento on-line deník je blízký kmotrovským kruhům kolem ODS (konkrétně je uváděn Roman Janoušek), které byly nedávno částečně odstaveny od moci na pražském magistrátu. Motivace k poškození současného vedení ODS by tedy byla na místě. Nelze ovšem vyloučit i variantu, že Parlamentní listy někdo využil, aby zakryl stopy.

Parlamentní listy poškodil v tomto týdnu i skandál s vymyšleným článkem o uprchlém romském pokladníkovi, jehož autorem byl kandidát xenofobní Dělnické strany Václav Prokůpek. Prokůpek navíc proslul jako podvodník a násilník, což lze snadno dohledat. Autor také publikoval na dalších serverech krajní pravice jako euRABIA či ePortal, které spadají pod doménu Parlamentních listů. Tristní je, že tento hoax bez ověření přebrala naprostá většina hlavních médií, aniž by se pokusila jakkoli zprávu ověřit (více na Mediáři.cz).

To, že s největší pravděpodobností nejedná o akci Anonymous, tvrdil již 7. února předseda Pirátů Ivan Bartoš v pořadu České televize Události, komentáře. Vysvětlit to hlavounovi ODS Přemyslovi Sobotkovi, který se v problematice viditelně neorientoval, se však během debaty ukázalo jako marné.

 

Datum: 23. 2. 2012, Autor: haw
Přečteno: 969x
Zobrazit článek pro tiskDoposud hodnotilo 10 čtenářů, celková známka je 1.1.


Komentáře k článku

23. 2. 2012
Oasaiowam
putany moskvy uslugi dosug

23. 2. 2012
corwin78

23. 2. 2012
tom
Bartoš vs. Sobotka

Zdroj: Pirátské Noviny

Zanechej komentář


Související příspěvky:


Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama