Piráti dobyli čtvrtý zemský parlament, Merkelová prohrála
Posted on Květen 14th, 2012 by GreyLink in X. Pirátské NovinyPiráti dobyli čtvrtý zemský parlament, Merkelová prohrála
Němečtí piráti zahákovali další zemský parlament, oznámila twitterová zpráva v nedělní podvečer. Merkelová a CDU utrpěla největší porážku v historii, zní z hlavních médií. Volby v nejlidnatější spolkové zemi většinou předurčují výsledky voleb parlamentních, ty se konají již za 18 měsíců.
14. 5. 2012
„Bundestag je na dostřel ,“ okomentoval další vítězství pirátů Ivan Bartoš a vše skutečně nasvědčuje tomu, že Piráty nemůže nic zastavit. Přes jistou negativní publicitu v německých médiích, se jejich výsledky významně nesnížily. Severní Porýní-Vestfálsko je čtvrtou spolkovou zemí, ve které Piráti uspěli, na podzim bodovali v berlínských volbách a následně v zemských volbách v Sársku a Šlesvicku-Holštýnsku. Nyní získali s výsledkem 7,7 procent 20 poslaneckých křesel. Aktuální průzkumy jim ve volbách do spolkového parlamentu přisuzují až 13 procent a předstihují i Zelené.
„Hlasování v Severním Porýní-Vestfálsku je vzhledem k více než 13 milionům tamních voličů tradičně vnímáno jako „malé německé volby“, jejichž výsledek v minulosti už několikrát předznamenal politické změny v Berlíně,“ konstatuje zpráva ČTK. CDU neuspěla s politikou škrtů, které v regionálních volbách zvolila jako hlavní téma.
“Angela Merkelová byla po Bádensku-Württembersku a Hamburku znovu ponížena. Ona i její princ Röttgen zůstali ležet v prachu, jako by prohráli boxerské utkání,“ cituje Aktuálně.cz server Spiegel Online, který komentuje neúspěch místního lídra CDU a spolkového ministra životního prostředí Norberta Röttgena. Zemskou premiérkou zůstává sociální demokratka Hannelore Kraftová. „V Severním Porýní-Vestfálsku je oblíbena. Její politika investic do ekonomiky a vzdělání kontrastuje s úspornou strategií Merkelové,“ uvádí zpráva agentury Mediafax.
Co stojí za úspěchem německých pirátů?
Zakladatel první Pirátské strany Rick Falkvinge se zamyslel nad úspěšným volebním tažením v Německu. Úspěch vidí v pěti bodech.
Němečtí příznivci pirátské myšlenky si od počátku uvědomovali, že půjde o dlouhodobý projekt, a že výsledky nepřijdou hned. Podařilo se jim využít prvního úspěchu švédské Pirátské strany, která pronikla do Evropského parlamentu, a své aktivity spojili s jedním z protestů proti zavádění cenzurování Internetu. Tím se jim podařilo nabrat první členy. Volební výsledek ve volbách do Evropského parlamentu jim zajistil první finance ze státní podpory a umožnil je využít na kampaně, které stranu zviditelnili přímo v ulicích. Čtvrtý důvod úspěchu vidí Falkvinge v rozšíření původně úzce zaměřeného programu Pirátů. Kriticky reflektuje švédskou zkušenost, kdy po úspěšných evropských volbách přišel neúspěch ve volbách parlamentních. Pátým důvodem je průlom právě v Berlíně, v tomto důležitém evropském městě s liberální a alternativně kulturní tradicí. Ten zajistil mediální vlnu, na které se Piráti vezou dodnes.
V diskuzi na Falkvingově stránce jeden z čtenářů zdůrazňuje i skutečnost, že Německo je v současnosti v mnohem lepší ekonomické kondici než většina ostatních zemí a že pirátská témata (autorské právo, neutralita sítě, bezplatné připojení na internet) oslovují populaci, která má zajištěné základní jistoty a nemusí řešit existenční problémy.
Všechny cesty vedou k Pirátům
Václav Urban upozorňuje na další aspekty, které charakterizují úspěchy Pirátů. „Přesuny voličů k jednotlivým stranám ukazují, že Piráti zaznamenali největší nárůst voličů a brali hlasy všem stranám,“ upozorňuje na svém webu na Aktuálně.cz.
Přesto řada politologů i politických komentátorů stálevpochybuje o trvalém uchycení pirátských stran v politickém systému. „Důvodem rychlého nárůstu jejich obliby je, že jsou noví, a to teď stačí. Nicméně dlouhodobě ne,“ citují dnešní Lidové noviny politologa Gero Neugebauera z berlínské Svobodné univerzity.
„Nejsme jenom protestní stranou. Máme program, mluvíme za generaci lidí socializovaných internetem,“ reagoval před časem na takovou kritiku Christopher Lauer, jeden z berlínských pirátských zastupitelů, kterého cituje server Eurozprávy.cz.
A jeden z jeho kolegů dodal: „Tohle je začátek konce starých elit.“
Datum: 14. 5. 2012, Autor: daz
Přečteno: 656x
Zobrazit článek pro tisk
Doposud hodnotilo 10 čtenářů, celková známka je 1.4.
Komentáře k článku
Zdroj: Pirátské Noviny