Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

Mezinárodní den pirátek

Ano, takový svátek zatím neexistuje, ale proč by nemohl? Proč trochu nezremixovat v českých zemích zdiskreditovanou tradici? Možná i proto, že neobhajitelné nerovnosti mezi muži a ženami stále existují i v Česku.

8. 3. 2012

Datum mezinárodní ho svátku se zpočátku měnil, nakonec se ovšem ustálil na 8. březnu, který připomíná stávku newyorských švadlen z roku 1908. „ V průvodu městem více než 15 tisíc žen požadovalo zkrácení pracovní doby, lepší platové podmínky, hlasovací práva a ukončení zaměstnávání dětí. Stávka se nesla pod heslem „chléb a růže“, kdy chléb symbolizoval ekonomické jistoty a růže lepší kvalitu života,“ uvádí článek z historie svátku na webu České televize.

Za připomínku stojí i protest ruských žen z února 1917. Tehdy vyšly v Petrohradě ženy do ulic pod heslem „chléb a mír“ a spustily revoluci, týden poté byl ruský car donucen abdikovat a nová prozatímní vláda mimo jiné schválila i volební právo ruským ženám.

Že volební právo žen nebylo zdaleka všude samozřejmostí ani později ukazuje příklad Švýcarska, kde volebního práva na spolkové úrovni dosáhly ženy až v roce 1971, na kantonální dokonce až v roce 1990 (wikipedia.org).

V období komunistických vlád byl tento svátek především ve znamení podnikových oslav, které si často paradoxně více „užívali“ muži a pověstných karafiátů. Ty jsou ovšem v tento den stále oblíbenou květinou, jak dnes připomíná Deník.cz.

Oživit původní význam svátku se pokouší různé feministické skupiny, v Česku sdružené do České ženské lobby. „ Podle studií a statistik mají ženy nižší příjem než muži, a to zhruba o pětinu. Stejně je tomu pak i u důchodů. Na konci loňska dosahovala průměrná starobní penze u mužů 11.700 korun a u žen 9584 korun. Ženy se objevují zatím zřídka v nejvyšším vedení firem či v pozicích, kde se rozhoduje. Ve sněmovně připadá ženám 22 procent křesel, v Senátu necelých 19 procent. Česko je tak v zastoupení žen v parlamentu na 56. ze 143 příček světového žebříčku. O místo se dělí se Srbskem, Uzbekistánem a Eritreou,“ zdůvodňují smysl připomínky v tiskové zprávě pro ČTK.

Dnes se před poslaneckou Sněmovnou konal happening, který měl názorně předvést znevýhodněnou pozici českých žen v politice. Fórum 50% tak kritizovalo skutečnost, kdy se ženám nedaří dostat se na čelní místa kandidátek (video z akce na iDNES.cz).

V pirátské politice jsou nejznámějšími ženami předsedkyně švédské Pirátské strany Anna Troberg a europoslankyně Amelia Andersdotter. Během voleb v roce 2010 zviditelnila českou Pirátskou stranu Olivie Brabcová, v současné době již u Pirátů nepůsobí.

Pokud se ovšem vrátíme do pirátské historie, najdeme řadu skutečných pirátek i tam. „Ženy nebyly na moři v 17. a v 18. století takovou vzácností, jak bychom si mohli myslet. Existují četné zprávy o převlečených ženách, které hledaly své štěstí na moři nebo následovaly manžele či milence. Víme ovšem jenom o těch, které se daly chytit a odhalit. Jejich úspěšnější sestry odpluly do anonymity. Žen na pirátských lodí bylo jen málo, to ostatně mohlo přispět k pádu pirátů – bylo relativně snadné je rozdrtit, protože jejich komunity byly rozptýlené a křehké; bylo pro ně těžké reprodukovat se a doplnit své řady. Mnohem déle žili a větší úspěchy slavili piráti v Jihočínském moři, kteří byli organizováni jakožto rodinné skupiny s muži, ženami a dětmi pohromadě – takže k ruce byla stále nová generace pirátů,“ píše se v článku „Pirátské utopie“ na webu kulturního týdeníku A2 advojka.cz. Podrobnější přehled historických pirátek najdete na webu Bloody Mary riot grrrl zin.

A na závěr tip na dnešní večer. V holešovickém klubu Blink se konají dvě akce. Dnes je to cyberpunkový MDŽ aneb Oslava Mezinárodního dne žen v nejlepší společnosti dystopického světa umělých inteligencí, ohně a krasavic z tištěných spojů a zítra Secret Wars Česko připravilo exkluzivní čtvrtfinálový souboj. Utkají se v něm Oipooik a Illastration. Organizátorky slibují velkou podívanou se speciálním hostem a vernisáží těch nejlepších kousků z předchozích soubojů v interiéru holešovické industriální haly.

 

Datum: 8. 3. 2012, Autor: haw
Přečteno: 349x
Zobrazit článek pro tiskDoposud hodnotilo 4 čtenářů, celková známka je 2.


Komentáře k článku

8. 3. 2012
Linuxový otaku
Mám poruchu osobnosti.

8. 3. 2012

Vzhledem k této skutečnosti neuznávám den žen, pirátek a bůh ví čeho ještě.

8. 3. 2012
stawa
statistiky

8. 3. 2012
vlasta klepák
Re: statistiky

Zdroj: Pirátské Noviny

Zanechej komentář


Související příspěvky:


Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama