Maska Anonymous mimo zákon?
V roce 2009 poslanci schválili zákon, který na všech shromážděních bez možnosti výjimky zakazuje nosit masky. Kontroverzní úprava je teď aktuální zejména v souvislosti s hnutím Anonymous, které používá masku jako symbol a jehož shromáždění se tím dostávají za hranu zákona.
7. 5. 2012
Je červen 2008. Poslanecká sněmovna projednává tzv. změnový zákon v souvislosti se schvalováním nového zákona o Policii České republiky.
Poslanec František Bublan (ČSSD) přichází ve druhém čtení s pozměňovacím návrhem zákona o právu shromažďovacím. V zákoně chce dosavadní povinnost odmaskování při policejním zákroku změnit na paušální zákaz všech masek – bez možnosti výjimek. Důvodem je podle něj možnost snazší identifikace lidí, kteří by v rámci shromažďování mohli páchat trestnou činnost.
Bublan navrhuje následující změnu:
O kontroverzním návrhu na plénu poslanecké sněmovny nezazní ani slovo diskuse. Přesto má podporu všech politických stran, hlasují pro něj ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL i Strana zelených.
Mimo zákon se dostávají karnevaly a tradiční masopusty, zimní šály, roušky i masky parodující politiky (obrázek vpravo).
Chcete si obarvit obličej barvami na sportovní události? Ani to zřejmě zákon nepřipouští, jak trefně poznamenávají autoři Černý a Lehká v akademickém komentáři k zákonu o právu shromažďovacím. Podle akademiků zákon balancuje na hraně ústavnosti.
Právní úprava zakotvuje absolutní zákaz zahalení, popírá právo na anonymitu na ulici, a staví tak shromáždění Anonů mimo zákon.
Ministerstvo: Zákaz masek přispívá k ochraně svobody
Za zmínku stojí názor ministerstva vnitra, které Bublanův přílepek z druhého čtení zdůvodňuje jako koncepční řešení přispívající ochraně lidských práv a svobod:
Ačkoliv ministerstvo zdůrazňuje, že pro uložení pokuty za nošení masky musí být každý případ posouzeno individuálně, na obecné protiprávnosti nošení masek na shromáždění to nic nemění.
Piráti: Občan má právo na anonymitu
Pirátská strana návrh tvrdě kritizovala. Občan má podle nich právo na anonymitu nejen na Internetu, ale i na ulici. Proti absolutnímu zákazu masek bez stanovení výjimek se postavili Piráti ve svém programu:
Hlavní argument Pirátů spočívá v tom, že Listina základních práv a svobod zaručuje všem občanům právo pokojně se shromažďovat, stejně jako svobodu projevu, kterou lze nepochybně realizovat např. i nošením parodující masky.
Piráti popisují řešení, které by bylo v souladu s ústavou: Účastníky lze v případě problémů vyzvat k odmaskování, ale rozhodně nelze paušálně zakázat jakékoliv masky, neboť není splněna podmínka přiměřenosti zásahu do základních práv. Listina práv a svobod totiž zásah dovoluje pouze v případech, které jsou v demokratické společnosti nezbytné.
Boj se povede o masku Anonymous
„Při ohlašování všech demonstrací jsme pražský magistrát upozorňovali, že účastníci shromáždění budou mít masky. Projevují tím svoji příslušnost k celosvětové myšlence Anonymous,“ říká Jakub Michálek, který za Piráty svolával shromáždění a průvody proti ACTA, který se účastnili i Anonymous.
Podle Jakuba Michálka se začínají objevovat případy, kdy úřady pokutují občany za nošení masky Anonymous na veřejnosti. „O nepřípustnosti takových pokut by měl rozhodnout Ústavní soud,“ pokračuje v kritice zásahů do svobody shromažďování.
Kromě obhájců svobody a akademiků kritizovala zákaz masek i nezisková organizace Iuridicum Remedium, která se podílela na vypracování podnětu Rady vlády pro lidská práva. Podle ní je navíc zákaz masek zajištěn poměrně vysokými sankcemi – pokutami až do výše 10 000 Kč.
Datum: 7. 5. 2012, Autor: mrk, foto: Lidovky.cz
Přečteno: 52x
Zobrazit článek pro tisk
Doposud hodnotilo 1 čtenářů, celková známka je 1.
Zdroj: Pirátské Noviny