Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

ACTA: Několik rad pro protestující


 O víkendu mají v českých městech proběhnout protesty proti protipirátské dohodě ACTA. Během pátečního dne se začaly spontánně přes sociální sítě vyhlašovat jednotlivá místa protestů. Nabídneme několik doporučení, především pro ty co půjdou demonstrovat poprvé.

28. 1. 2012
Utajené podepsání dohody ACTA vzbudilo podobnou vlnu nevole jako v sousedním Polsku, kde se protestujte již od minulého týdne. Poláci byli napřed a to nejen v informovanosti, ale především v intenzitě protestů. Tento víkend může naznačit, nakolik tento nedemokratický krok vlády naštval občany Česka.

Spontánně svolávané demonstrace na hlavní náměstí českých měst nemusí být v tento první moment masové. I tak mohou splnit důležitý účel. Mohou zformovat lokální skupiny budoucího odporu. Boj proti ACTA je zároveň bojem za svobodu šíření informací v digitální společnosti a jak ukazují poslední události, půjde o dlouhodobou záležitost. Jen v České republice proběhly v loňském roce nejméně dva vážné pokusy o legislativní cenzuru Internetu. ACTA je pokus mezinárodního druhu a je velice pravděpodobné, že další budou v různé podobě následovat.


I neohlášené demonstrace jsou legální

Nyní několik praktických rad pro dnešní den. Jak už bylo zmíněno, víkendové demonstrace jsou svolávány spontánně. Nebyly tedy splněny náležitosti pro ohlášení na příslušném městském úřadě. I tak jsou tyto demonstrace zcela legální a pod ústavní ochranou, a žádný státní orgán nemá pravomoc je ukončit, zakazovat či rozpouštět, pokud se během nich nedějí protiprávní činnosti.

Svoboda shromažďovací je stejně jako svoboda projevu ústavním právem a povinnost ohlašovat shromáždění je pouze technickou záležitostí, která má předcházet tomu, aby nedocházelo ke kolizím, pokud by se svolaly dvě shromáždění na stejné místo a čas. Přesto se někdy objevují zavádějící informace i v hlavních médiích, které tvrdí opak. Často se tak děje v účelové snaze zastrašit protestující a pacifikovat atmosféru protestů. Psali jsme o tom v listopadu 2010.

Za účast na neohlášeném shromáždění hrozí pouze přestupkový postih svolavateli, pokud je ovšem znám. Postih nehrozí ostatním zúčastněným. Zároveň platí již dnes v zákoně možnost, že dobu pro termíny ohlášení je možné zkrátit, pokud jsou k tomu prokazatelné důvody. Vzhledem ke skutečnosti, že informace o podepsání dohody ACTA přišla během čtvrtečního dne, je jasné, že svolavatel mohl lhůtu dodržet jen stěží.


Poprvé na demonstraci?

Poměrně nedávnou novinkou je zákaz maskování na demonstraci. Správně by se mělo nyní napsat, na masky Anonymous zapomeňte. Absurdní? Samozřejmě.

Demokratický stát chce zakazovat jeden ze symbolů, který přispěl k pádu arabských diktatur? Je spíš na místě se ptát, zda se tu již nejde o stát policejní, jen jsme ještě neměli příležitost si toho naplno všimnout. Každopádně je to stát, který dělá předem z každého demonstranta možného pachatele. A je na místě připomenout, že některé právní názory považují toto ustanovení zákona za protiústavní. Bohužel zatím neproběhl soudní spor, který tuto věc dotáhl k Ústavnímu soudu.

Tomu kdo se bude během shromáždění maskovat (zakrývat si obličej či jiným způsobem ztěžovat identifikaci) hrozí pokuta za přestupek. Pravdou ovšem také je, že policie v některých případech maskování tolerovala a nepostihovala.

Každopádně na demonstraci nesmíte u sebe mít zbraně. Je dobré mít u sebe občanku či jiný doklad, i když policie nemá pravomoc kontrolovat totožnost kohokoli, často se tak chová. Minimálně je dobré, ptát se v takovém případě na důvod a verbálně oponovat, někdy to dokonce zabere a dotyčný policista, to vzdá.

Nepředpokládal bych ale při víkendových protestech nějaké větší problémy, podle všeho bude policie shromáždění pouze monitorovat a případně odklánět dopravu.

Takže chlapci a děvčata do ulic! Stop ACTA!


P.S. Další informace o shromážděních naleznete na webu shromazdovacipravo.cz.


 

Datum: 28. 1. 2012, Autor: Emil Havran
Přečteno: 3657x
Zobrazit článek pro tiskDoposud hodnotilo 26 čtenářů, celková známka je 1.


Komentáře k článku

28. 1. 2012
Gabriela
Stop ACTA

28. 1. 2012
Argi
Praha

28. 1. 2012
tom
S policajty se nebavíme

28. 1. 2012
nepodstatne
o nejakej udalosti na slovensku neviete?

28. 1. 2012
Tombik
Kde a kdy budou v Praze protesty

28. 1. 2012
haw
Re: Kde a kdy budou v Praze protesty

28. 1. 2012
Seth
Re: Kde a kdy budou v Praze protesty

28. 1. 2012
nepodstatne
A co na slovensku?

28. 1. 2012

Re: A co na slovensku?

28. 1. 2012
haw
Re: Re: A co na slovensku?

28. 1. 2012
ZAJDAN
to nic neřeší

28. 1. 2012
j
Re: to nic neřeší

28. 1. 2012
me
Re: to nic neřeší

28. 1. 2012
j
Re: to nic neřeší

28. 1. 2012
j
Re: Re: to nic neřeší

28. 1. 2012
an
Masky

28. 1. 2012
haw
Re: Masky

Zdroj: Pirátské Noviny

Zanechej komentář


Související příspěvky:


Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama