Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

Lékaři bez hranic proti ACTA


Česká pobočka mezinárodní organizace Lékaři bez hranic včera vydala tiskovou zprávu, ve které kritizuje mezinárodní dohodu ACTA. Podle názorů lékařů, kteří působí při katastrofách či v dalších krizových situacích na celém světě, přijetí ACTA ohrožuje zdraví a život lidí především v chudších částech planety. ACTA chce tvrdě postihovat i kopírování v léčivech.

21. 2. 2012
Respektovaná mezinárodní organizace Médecins Sans Frontières/Lékaři bez hranic odmítá kontroverzní dohodu ACTA, protože se obává, že uplatňování dohody může být zneužito k omezení přístupu k lékům. Lékaři zároveň kritizují netransparentnost opatření, které ACTA chce uvést do praxe. „ACTA nijak neřeší problém distribuce nekvalitních a nebezpečných léků a podrývá platné mezinárodní dohody na ochranu veřejného zdraví,“ uvádí organizace v tiskové zprávě.

„Lékaři bez hranic jsou jako poskytovatel zdravotní péče hluboce znepokojeni dopadem, který by ACTA mohla mít na výrobu dostupných, legálních léčiv. Proto vyzýváme zúčastněné státy, aby neratifikovaly ani nepodepisovaly ACTA, dokud nebudou uspokojivě vyřešeny všechny námitky k možným dopadům na zdravotní péči,“ zní stanovisko Lékařů bez hranic.


Tisková zpráva: Lékaři bez hranic nesouhlasí s ACTA


Dohoda může být zneužita k omezení přístupu k lékům

Praha, 20. února 2012 – Dvaadvacet členských států EU podepsalo 26. Ledna 2012 dohodu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Aby smlouva vstoupila v platnost, musí být ještě ratifikována jednotlivými členskými zeměmi, Evropským parlamentem a Radou EU. Lékaři bez hranic jsou jako poskytovatel zdravotní péče hluboce znepokojeni dopadem, který by ACTA mohla mít na výrobu dostupných, legálních léčiv. Proto vyzýváme zúčastněné státy, aby neratifikovaly ani nepodepisovaly ACTA, dokud nebudou uspokojivě vyřešeny všechny námitky k možným dopadům na zdravotní péči.

Lékaři bez hranic většinou spoléhají na generická léčiva. Stejně jsou na tom další poskytovatelé léčby HIV/AIDS – Globání Fond a PEPFAR. Mnoho rozvojových zemí nemá žádný domácí farmaceutický průmysl a závisí na dovozu generických léků. Generická konkurence je hlavním nástrojem pro snižování celosvětových cen léků.

Z hlediska veřejného zdraví je nezbytné, aby obchod s dostupnými a legitimními léčivy probíhal hladce a bez komplikací. Pokud pacient včas nedostane svůj lék, byť i jen s přechodným zdržením, může to pro něj mít smrtelné následky.

Lékaři bez hranic jsou znepokojeni rozšiřováním ochranných opatření, která omezují přístup k lékům. ACTA je součástí tohoto trendu. Je výsledkem předpisů na ochranu duševního vlastnictví prosazovaných bohatými zeměmi, mimo rámec mezinárodních institucí a diskusních fór. Prosazované předpisy mažou hranice mezi jednotlivými typy duševního vlastnictví a uplatňují přísné tresty. To zvyšuje riziko, že výrobci generických léků budou čelit nepodloženému prohledávání, zabavování a soudním sporům.

ACTA také rozšiřuje množství subjektů, proti kterým bude možné vést soudní žaloby, a ohrožen proto může být celý řetězec výroby a distribuce léků.

Současné mezinárodní obchodní právo přitom v dohodě TRIPS garantuje, že státy mají právo na ochranu veřejného zdraví a na umožnění volného přístupu k lékům. Všichni členové Světové obchodní organizace podepsali dohodu z Dauhá, která stanovuje, že dohoda TRIPS má být interpretována tak, aby bylo chráněno veřejné zdraví.

ACTA ohrožuje třetí strany poskytující péči s pomocí generických léčiv, tj. také Lékaře bez hranic. Navrhované tresty za porušování patentů obsahují i vězení a vysoké pokuty. Dohoda by mohla být použita nejen proti zdravotnickým organizacím, ale i proti distributorům a obchodníkům prodávajícím generuka, dárcům podporujícím zdravotní programy a národním kontrolním institucím schvalujícím léčiva.

ACTA by také umožnila při celních kontrolách zadržovat dodávky léků mířících do rozvojových zemí, a to bez jakéhokoliv soudního příkazu i upozornění, jen na základě osobní domněnky celního úředníka o možném falešném charakteru zboží.

Mohla by být zadržována i léčiva, která jsou jen převážena skrze signatářskou zemi ACTA do země, která dohodu nepodepsala. To může být použito jako prostředek obchodního boje mezi farmaceutickými firmami.

ACTA podrývá roli soudů, které by měly rozhodovat v případech sporů mezi duševním vlastnictvím a veřejným zájmem. ACTA by umožnila mimosoudní procesy, zabavování a likvidaci zboží bez vyrozumění vlastníka. Taková opatření jsou naprosto evidentně náchylná ke zneužití.

ACTA je prostředkem zastrašování produkce a obchodu s generickými léky. Umožňuje přísné tresty a nemá téměř žádné záruky proti zneužití. Jen pouhé nařčení ze strany obchodní konkurence by stačilo ke zničení zboží, bankrotu a možnému kriminálnímu postihu výrobce generických léčiv.

ACTA cynicky využívá obav z nekvalitních léčiv a není legitimní odpovědí na problematiku padělaných léků. Dohoda není navržena tak, aby spotřebitele chránila před možnými nekvalitními léčivy, ale aby chránila obchodní zájmy firem vlastnících patenty na léčiva.


Dohoda ACTA je vadná a může mít fatální dopady na přístup k lékům. Dohoda má nedostatečné záruky proti zneužití a nezajišťuje ochranu veřejného zdraví.

ACTA nijak neřeší problém distribuce nekvalitních a nebezpečných léků.

ACTA podrývá platné mezinárodní dohody na ochranu veřejného zdraví. Dohoda obchází Deklaraci z Dauhá, přijímá další opatření nad rámec zcela dostačující dohody TRIPS a neodpovídá standardům rozvojových zemí.

Proto by ACTA :
- Neměla být podepisována a ratifikována všemi zúčastněnými státy, dokud nebudou vyřešeny všechny námitky vztahující se k problematice veřejného zdraví
- Měla být aplikovatelná jen na vědomé padělání zboží v komerčním měřítku. Neměla by zahrnovat patentové právo a poškozování ochranných známek
- Neměla postihovat třetí strany za napomáhání při distribuci zboží
- Měla obsahovat pojistky proti zneužití, a to včetně soudního dohledu nad spory, postihů za křivá a nepodložená nařčení, možnost přístupu ke všem informacím pro všechny strany sporu, a závazek k vyváženému posuzování veřejného zájmu v případných sporech
- Měla zajistit, že jakékoliv instituce zřízené skrze ACTA budou otevřené a transparentní, že jakékoliv dodatky k dohodě nebudou přijímány bez veřejné debaty a bez schválení volenými demokratickými orgány.

PODROBNÝ MATERIÁL O DOHODĚ ACTA SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Zdroj: lekari-bez-hranic.cz

 

Datum: 21. 2. 2012, Autor: red
Přečteno: 1390x
Zobrazit článek pro tiskDoposud hodnotilo 13 čtenářů, celková známka je 1.


Zdroj: Pirátské Noviny

Zanechej komentář


Související příspěvky:


Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama