Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

Jak soukromé pojišťovny vydělávají na cizincích


„Až 100 tisíc migrantů a migrantek s dlouhodobým pobytem v ČR je vyloučeno z veřejného zdravotního pojištění. Jsou odkázáni pouze na nevyhovující komerční zdravotní pojištění,“ píše se v úvodním textu na webu kampaně za rovnoprávné zdravotní pojištění migrantů. O kampani a filmu, který vznikl na její podporů jsme mluvili s Do Duy Hoangem.

3. 12. 2012
 Promítání krátkého filmu společně s debatou s jeho protagonisty se máte možnost zúčastnit v úterý 4. prosince v holešovickém
klubu Cross
od 20 hod. Další informace o problému naleznete na webu www.konsorcium-nno.cz.


Jak ses ocitl v České republice? Případně, jak se zde ocitli tvoji rodiče?

- Moji rodiče šli studovat do východní Evropy, když mi byly dva roky, máma studovala medicínu v Budapešti a táta matfyz v Minsku. Po studiích naši rozhodli, že se všichni přestěhujeme do tehdejšího Československa za mojí tetou a tady jsme nakonec zůstali. Skvělá volba, vůbec nevím, proč se rozhodli odjet právě sem za tetou, ale rozhodně bych neměnil.


Zkusíš vystižně a krátce shrnout tvoji multikulturní životní zkušenost? V pozitivním i negativním smyslu?

- Neumím zatím zhodnotit svůj život, na to jsem na světě moc krátkou dobu. Nemyslím si ale, že by byl nějak výjimečný a lišil se od života kohokoliv jiného v Čechách. Žiji sice mezi dvěma velmi odlišnými kulturami, ale nijak to nevnímám, prostě to tak je. Zásadní moment přijde, až se na nějakém mistrovství světa ve fotbale utká ČR proti VN, tam nastane asi zlom. Ale vzhledem k tomu, že Vietnam hraje úplnou “tužku” a vždycky nás vyřadí Korejci nebo Japonci, tak se tohoto momentu ještě nějakou dobu nebudu muset obávat.


Co tebe a tvou ženu a další spolupracovníky přimělo natočit film, který se zabývá zdravotním pojištěním cizinců?

- Komerční zdravotní pojištění cizinců je velká lumpárna, o které se dlouhodobě ví mezi cizinci, lékaři a politiky, ale nedaří se na to upozornit veřejnost. Proto nás tato kampaň nadchla a rozhodli jsme se ji nezištně podpořit videodokumentem. Je načase toto téma otevřít veřejnosti a začít ho nějak řešit. Zároveň to byla pro mě a pro ženu velká výzva, protože se nejedná o téma nijak atraktivní, obrazově také nemá moc co nabídnout, a ke všemu je to téma dosti komplikované jak po právní, tak i ekonomické stránce. Zní to zvláštně, ale přesně tato skutečnost mě na tom lákala nejvíce.


Jaké jsou na film ohlasy?

- Lidé jsou většinou nadšení, že něco takového vzniklo a že jim o tomto problému někdo řekl. Zároveň si ale všichni ťukají na čelo, “jakto, že to těm pojišťovnám a politikům tak dlouho procházelo?” A to byl asi i hlavní cíl videa, aby čeští voliči byli informováni. Koneckonců, aby se něco mohlo změnit, bude potřeba 101 poslanců. A to bez informovaných voličů nejde.


Myslíš si, že systém, který je výhodný pouze pro komerční pojišťovny, může být v dohledné době změněn?

- Těžko říci, jaké zákulisní hry probíhají mezi politiky a lobbisty pojišťoven. Na tom systému se přiživila celá řada politiků a politických stran. A ti se určitě nechtějí vzdát svých “krmelců.”
Ale moc černě bych to neviděl. My obhajujeme, že voda je mokrá a nebe je modré, zatímco oni musí hájit pravý opak a to je vždycky těžší. Další naší výhodou je, že se české zdravotnictví potácí v krizi jako nikdy předtím. To je vždycky dobrý moment pro to, si nad tím sednout a zamyslet se, jestli by to nešlo nějak lépe a efektivněji. Ale bez tlaku informované veřejnosti to bude nemožné. Pokud veřejnost neprojeví zájem s tím něco dělat, nezmění se nic.


Proč by tohle téma mělo zajímat i majoritu, když se jí to bezprostředně nedotýká?

- Důvody jsou tři. Především je tu důvod morální. Není možné, aby porod dětí v české nemocnici mohl přivést rodiče k bankrotu. To se teď některým cizincům děje. Nechci žít v zemi, kde se těhotné ženy musejí bát chodit do porodnice, protože by to mohlo finančně zničit celou jejich rodinu.

Dále by to mělo Čechy zajímat, protože jde i o jejich zdraví. Pokud zdravotní pojišťovny nehradí povinně léčené nemoci, jako jsou sexuálně přenosné nemoci nebo žloutenka, je tím ohrožena celá populace. Mohlo by se lehce stát, že lidé trpící těmito chorobami se budou vyhýbat nemocnicím. Vědí, že léčbu nebudou moci odmítnout, ale taky že jim pojišťovna nic nepokryje. Dopady na veřejné zdraví nás všech tak mohou být katastrofické.

Nakonec je tu důvod čistě ekonomický. Uvědomme si, že se jedná z 90% o lidi v produktivním věku, takže tito lidé budou spíše přispívat do systému než naopak. Stát by měl mít zájem na tom, aby všichni cizinci pobývající na jeho území začali do veřejného zdravotního systému přispívat co nejdříve. Je to naprosto legitimní požadavek i z právního hlediska. Pokud tito lidé budou v ČR déle a získají trvalý pobyt, tak do veřejného systému nakonec stejně vstoupí, proto bychom se měli ujistit, že migranti začnou přispívat do veřejného systému co nejdříve po svém příchodu, aby se pokryla jejich případná léčba ve stáří. Teď systém funguje úplně naopak, mladí cizinci první roky po příjezdu platí pojistné komerčním subjektům a veřejný systém si je přebírá, až když jsou za zenitem.


A na závěr, odlehčíme. Jaký je tvůj vztah k takzvanému pirátství? Stahuješ filmy a muziku?

Jako začínající filmař, který studoval ekonomii, vidím ve stahování budoucnost mladých filmařů. Distribuční sítě tipu WB nebo Bonton jsou přežitek z minulého století, jejich přidaná hodnota pro tvůrce je nula. Distributoři a kinaři si často vezmou za vstupenky dohromady i 70 a více procent. Tvůrce v tomto systému dostane zaplaceno jako poslední a často nejméně. Ke všemu tvůrci nemají žádnou možnost sledovat a kontrolovat průběžné statistiky tržeb a jsou odkázáni jenom na čísla od distributorů. Za těchto podmínek je něco dlouhodobě produkovat prostě nemožné. Ale čeští tvůrci si za to do jisté míry mohou sami, neumějí se sjednotit a vyjednávat s kinaři a distributory kolektivně. To by se taky mělo změnit.

Doufám, že se přijde jednou na způsob, jak zajistit, aby samotní tvůrci ze stahování také něco měli. To je teď podle mě klíčové. To jsem to odlehčil.

 

Datum: 3. 12. 2012, Autor: Dalibor Záhora
Přečteno: 235x
Zobrazit článek pro tiskDoposud hodnotilo 6 čtenářů, celková známka je 1.16.


Komentáře k článku

3. 12. 2012
Jan Šafář
no komerční pojištění…

Zdroj: Pirátské Noviny

Zanechej komentář


Související příspěvky:


Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama