Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

Gabriela Antošová. Lídr Sředočeského kraje pro pozdimní krajské volby v rozhovoru s MF DNES


Na středočeskou hejtmanku kandiduje manažerka call centra Gabriela Antošová. Přetiskujeme nezkrácený rozhovor, který v sobotu vyšel v tištěné MF DNES.

6. 8. 2012

1. Co Vás přivedlo do politiky?

Jako každému člověku mi nemohlo ujít, že politici neslouží nám, svým voličům – to mě přivedlo do politiky, zájem o dění kolem nás a touha něco změnit. Myslím si, že každý občan by se měl o politiku zajímat, zvláště když je nyní ve stavu, který ani při nejlepší vůli, slovy popsat nelze. Konkrétně do Pirátů mě tehdy přivedl předseda strany Ivan Bartoš, osobně. Piráty jsem zvolila, protože jsou jediná strana reflektující to, že nyní žijeme v digitálním věku, jsou stranou která může mnohé změnit. Víte, stále opakuji, že mě zajímá kam proudí peníze ze státního rozpočtu a Piráti mají řešení, prosazujeme transparentní účet, který jiné strany dodnes nemají. MY s tím skutečně můžeme něco udělat, každý z obyčejných lidí, nebudeme pouze pasivně přihlížet, jak si ONI všechno jen rozkradou.

2. Jak můžou Piráti zlepšit fungování Středočeského kraje?

Hodně. Základním motivem naší práce je otevřenost. Pokud nebudeme mít dostatečnou politickou sílu k radikální změně fungování kraje, budeme alespoň občany informovat, co se na kraji chystá a co kraji hrozí, když to občané dopustí. Mohla bych vám teď citovat z našeho programu, ale to si přece můžete najít na: stredocesky.pirati.cz

Za sebe mohu říci, že Středočeský kraj je po letech vlády ODS, ČSSD a KSČM nejzadluženějším krajem. Rok co rok utrácí neuvěřitelných 15 miliard. Tohle nemůžeme nadále tolerovat, stejně jako netransparentní zakázky a výběrová řízení formou losovačky, která je v podstatě nelegální. To, že hejtmana Středočeského kraje odvezli rovnou do vazby, tuto skutečnost krásně demonstruje. Chceme zvýšit participaci občanů, proto podporujeme IT nástroje (www.podnety.cz, www.kauzy.cz, www.vsechnyzakazky.cz, www.rozpocetobce.cz apod). Když lidé poznají, že mají možnost něco změnit, budou se o to také více zajímat.

3. Co z vašeho programu považujete za nejdůležitější?

Znovu opakuji, že Středočeský kraj je nejzadluženějším krajem v celé ČR. V letošním roce si bral miliardu úvěr na provozování kraje, toto je potřeba zastavit.

Prosazujeme zveřejňování smluv na internetu, transparentní klikací rozpočet. Jednání krajského zastupitelstva chceme přenášet přes internet. Požadujeme revizi smluv, nevýhodné vypovíme. Prosazujeme (nejen na úrovni kraje) odluku státu od korporací, je třeba odklonit peníze zpět k lidem – k infrastruktuře.

Náš program se netýká jenom boje proti korupci, ale také životního prostředí, kultury, školství, dopravy, ekonomiky, sociální politiky, urbanismu (stredocesky.pirati.cz).

Některé sliby jsme dokonce splnili ještě dříve, než jsme je slíbili: Bojovali jsme úspěšně formou demonstrací proti Dobešovu plánu zničit síť regionálních škol. Pořádali jsme občanské protesty v různých ekologických kauzách. V mnohých případech úspěšně. Pomocí tzv. 106 získáváme pro Vás od netransparentních úřadů informace a zveřejňujeme je. Bojovali jsme úspěšně formou demonstrací proti záměru vypnout v obecních knihovnách internet. Založili jsme vzorovou a velmi úspěšnou Veřejnou knihovnu v Průhonicích.
Když nás ve volbách podpoříte, budeme silnější. Každopádně bez ohledu na volební výsledek už nikdy nepřestaneme.

4. Co říkáte na kauzu Rath a na novou hejtmanku Zuzanu Moravčíkovou?

Celá kauza Rath je hlavně mediální bublina. Nejde tu v podstatě o Ratha, problémem je, že byl zadržen pouze „jeden“ politik, že je takzvaně sám, přestože peníze se rozkrádají v miliardách. Ti ostatní jsou stále na svobodě.
Jde o mediální show zakrývající korupci ve vládních kruzích. Uvidíme, zda ho vůbec shledají vinným. Pravda je ale taková, že stovky Rathu běhají na svobodě a kradou dál. Proto je třeba změnit celý systém, ne řešit důsledky něčeho co je od začátku nastaveno špatně. Z tohoto důvodu si také nemyslím, že by nová hejtmanka mohla ve svém úřadě uspět, změnit cokoliv k lepšímu, to určitě ne.

5. Jaké šance pirátům v krajských volbách dáváte?

Chápeme krajské volby jako jedinečnou šanci prezentovat naše myšlenky širší veřejnosti a zároveň zapojit do pirátského hnutí další aktivní občany, kteří figurují na našich kandidátkách nejen ve Středočeském kraji. Chtěla bych podotknout, že Piráti staví kandidátky ve všech krajích. Nebudu skrývat, že máme jisté ambice, přesto je nyní těžké předvídat. Velmi záleží na kultuře a informovanosti obyvatel v kraji. Je jasné, že masivní kampaň, kterou etablované“ politické strany uspořádají za peníze nás všech, bude opět hrát zásadní roli v tom, jak se lidé nakonec rozhodnou. Já přesto voličům věřím. Nechat se opíjet rohlíkem přece nemůže fungovat donekonečna.

Establishment se nás bojí, zřejmě proto jsme vyloučeni z volebních průzkumů všech agentur.
Chceme vyvodit politickou zodpovědnost, chceme, aby lidi tyhle „politiky“ už nevolili. Pokud by zkrachoval Středočeský kraj, zhoršila by se kvalita života obecně, doprava, zdravotnictví apod. ČSSD a KSČM musí v těchto volbách prohrát, za to co se Středočeským krajem udělali. Proto objíždíme s diskusními večery města ve Středočeském kraji, byli jsme i v malých vesničkách. Proběhly večery o školství, dopravě i o korupci – tam jsme formulovali náš pohled (vše je zveřejněno na našich stránkách www.pirati.cz). Chystáme diskuze o lichvě, skládkách a zdravotnictví.
Už dva měsíce jezdíme po Středočeském kraji, lidé na nás chodí, píší nám desítky lidí. Budeme kandidovat i v senátních volbách, měsíčně nám přibývá 200 fanoušků na facebooku.

6. Globálně Piráti hájí svobodu internetu. Chystáte se v případě výhry v krajských volbách nějakým způsobem tuto svobodu hájit i na krajské úrovni? Jak?

V této otázce si Vás dovolím opravit. Piráti hájí svobody člověka ve 21. Století nejen na internetu, i když se bez tohoto fenoménu v podstatě dnes již nic neobejde. V krajském měřítku, a to je třeba si uvědomit, je nejdůležitější právo občanů na informace, které se realizuje právě skrze internet. Svobodný přístup k informacím je pro správné fungování státu, ale i kraje klíčový. Je to jediná cesta společně s úplnou transparencí (otevřené účty garantované bankami, zcela transparentní výběrová řízení) jak ve větší míře omezit korupci a plýtvání veřejnými financemi. Ano je to opravný mechanismus pochroumané zastupitelské demokracie, ale je to jediná možná cesta, kterou se lze vydat. Současní politici důvěru občanů ztratili, proto musí být v největší míře umožněna jejich kontrola. Svobodný přístup k informacím zároveň dává všem (nejen) našim voličům možnost kontroly. Pouze s dostatkem informací se budou moci lidé na naší práci podílet.

Doplňující otázky:

Kandidovali jste poprvé v roce 2010 do Sněmovny, zúčastnili jste se i komunálních voleb ve Středočeském kraji? A uspěli jste někde, máte někde ve středních Čechách zastupitele?

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 získala strana 42 323 hlasů. Ano, účastnili jsme se i komunálních voleb. V komunálních volbách v říjnu 2010 získala Česká pirátská strana celkem 3 zastupitele, jednoho zastupitele máme v Praze – Průhonicích.

Jsou na vaší středočeské kandidátce nějací zastupitelé nebo lidé, kteří mají s politikou zkušenosti z jiných stran?

Ano jsou, Vítězslav Praks, zastupitel obce Průhonice, Josef Novák, starosta obce Sibřina.

Jak byste vaši středočeksou kandidátku charakterizovala ve smyslu toho, jaké kandidáty na ní voliči najdou?

Leader kandidátky je Gabriela Antošová, manažerka v oblasti telekomunikací. Na kandidátní listině naleznete úspěšné zastupitele, starostu obce, ekonomy, programátory. Vyváženě jsou zastoupeni lidé z průmyslu, z neziskového sektoru, lidé profesí technických i humanitních, umělci, programátoři. Cílem Středočeských Pirátů je vytvořit kompetentní a pracovitý tým řešící problémy z různých pohledů, schopný komunikovat s občany a realizovat profesionální výstupy a podání.

Kandidujete letos i v senátních volbách? Jaké máte kandidáty v obdovu Benešovsko a Mladoboleslavsko?

Do senátních voleb v roce 2010 postavila Pirátská strana novináře Pavla Přeučila, o rok později strana postavila také kandidáta Iva Vašíčka do doplňovacích voleb do Senátu 2011 v obvodě Kladno.
Ano i letos kandidujeme v senátních volbách, na Benešovsku bude naším kandidátem ředitelka Lenka Matoušková. Na Mladoboleslavsku uvažujeme o podpoře undergroundového spisovatele Jáchyma Topola.

Kolegovi jste odpovídala na to, jak mohou Piráti fungování kraje zlepšit, chápu z vaší odpovědi správně, že největší problém kraje je podle vás jeho zadluženost?

Ano, největším problémem Středočeského kraje podle středočeských Pirátů je nezřízená a nekontrolovatelná korupce a klientelismus. Letos si Středočeský kraj musí půjčovat miliardu na pokrytí základního provozu. Roční náklady Středočeského kraje se aktuálně blíží neuvěřitelným 16 miliardám Kč. V současné situaci je podle Pirátů jediným lékem, jak vše dostat zpět pod veřejnou kontrolu, zveřejnit smlouvy, zakázky, pohyby na účtu. Nevýhodné smlouvy rozkrýt a vypovědět. Pirátská strana má transparentní bankovní účet i transparentní účetnictví.

A poslední věc – co si myslíte, že byl nejhorší a nejlepší krok vlády Petra Bendla a následně levicové Davida Ratha?

Těžká otázka. Bendla pro neúspěšnost odmítla středočeská ODS, Rath skončil přímo ve vězení. Opravdu není moc co chválit. Nejhorším krokem Bendlovy vlády byly „privatizace“ zdravotnických zařízení a další infrastruktury, v mnohých městech probíhající zcela nezákonně. Nejlepším krokem Rathovy vlády byly opravy památek v některých městech, např. Kutná hora. V případě Bendlovy vlády nemůžeme žádný pozitivní krok najít. Předal kraj předlužený, s nevýhodnými smlouvami, ČSSD pak v zadlužování pokračovala. Obě strany, ještě spolu s komunisty jednají ve Středočeském kraji fakticky v koalici.

 

Datum: 6. 8. 2012, Autor: Piráti
Přečteno: 30x
Zobrazit článek pro tiskDoposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .


Zdroj: Pirátské Noviny

Zanechej komentář


Související příspěvky:


Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama