Až jednou zhasne internet
„Boj za svobodu internetu vypadá pro řadu lidí velmi virtuálně, bohužel začíná být bojem za svobodu reálného světa. Právě v něm má totiž stále větší dopady. Byť to začínáme chápat velmi pomalu, musíme si pospíšit.“
20. 1. 2012
Dokážete si představit celosvětový výpadek takových webů, jako je Google, Facebook či Twitter? Jaké to je, když zhasne část světového internetu, jsme si mohli v náznaku vyzkoušet během včerejšího dne. Internetová encyklopedie Wikipedia zablokovala své anglicky psané stránky, čímž se připojila k protestům proti snaze amerických politických elit o cenzuru internetu. Odpovědnost za ni nesou američtí zákonodárci, kteří prosazují nový návrh zákona na ochranu duševního vlastnictví označovaný jako PIPA a její ještě zlejší dvojče SOPA.
PIPA/SOPA jsou návrhy zákona na ochranu duševního vlastnictví na internetu, prostřednictvím kterého může libovolný federální soud přikázat internetovým společnostem, aby zablokovaly uživatelům z USA přístup k obsahu porušujícímu duševní vlastnictví, ať již v oblasti multimediálního obsahu, nebo třeba léčiv. Doposud soudnímu projednávání a zablokování webu předcházela snaha o mimosoudní řešení. Navíc pokud budou americké právo porušovat zahraniční firmy, tak spor se povede v USA podle amerických zákonů. Podle kritiků návrhu by to prakticky znamenalo zavedení cenzurního diktátu, protože hranice porušení se stává náhle velmi tenkou a dopad za její překročení může být pro firmu likvidační. Nemusí to být jen zlomyslný zloděj filmu, kdo poruší tento zákon.
Co když si bude na YouTube rodina na pláži pobrukovat novinku od Lady Gaga? Nebo třeba nevládní organizace jízlivě parodovat reklamy nadnárodních koncernů? To ale není jediný destruktivní aspekt zákonů. Pokud by k jejich přijetí došlo, byla by narušena celá architektura internetu. Není tedy překvapivé, že zatímco PIPA/SOPA podporují velké televizní společnosti, tak firmy jako Mozilla, Google, AOL, Twitter, Facebook, Microsoft či Apple se postavily proti, stejně jako třeba nezisková Wikipedia a desítky tisíc běžných uživatelů internetu. Masivní odpor už přinesl první ovoce a zdá se, že alespoň polovina změn sepsaných v návrhu SOPA je odložena republikány k ledu. Internetoví aktivisté vyhráli bitvu, válka však ještě neskončila. Proto dnes řada serverů přistupuje k tak radikálnímu kroku, jako je vypnutí stránek. Někomu to celé může přijít úsměvné. Bohužel realita dnešního světa počítačů je úsměvná méně.
Internet dnes už není jen virtuální svět. Internet přetéká stále více a více do našeho reálného světa. Stále více jsou předměty, které nás obklopují, propojeny s počítači a připojovány ke globální síti. Jednoduše a výstižně to shrnul kanadský bloger a novinář Cory Doctorow. „Už tu nejsou žádná letadla, ale počítače, které létají. Už tu nejsou žádná auta, ale počítače, které jezdí,“ řekl nedávno na celosvětové konferenci hackerů v Berlíně.
Boj za svobodu internetu vypadá pro řadu lidí velmi virtuálně, bohužel začíná být bojem za svobodu reálného světa. Právě v něm má totiž stále větší dopady. Byť to začínáme chápat velmi pomalu, musíme si pospíšit. Nebo se jednou budeme divit, jak snadná je náhle kontrola a manipulace naší reality z virtuálních kanceláří. Co třeba zastavovat auta, v nichž si lidé přehrávají načerno stažené písničky? Utopie? Myslíte? Bezpilotní letoun USA, který nedávno spadl v Íránu, byl zřejmě terčem hackerského útoku… Budoucnost je blíž, než si myslíte.
O autorovi: Josef Šlerka, e-mail: josef.slerka(a)gmail.com pedagog na FF UK, šéf výzkumu společnosti Ataxo
Komentář vyšel v Lidových novinách 19. ledna 2012. Šíření informací nelze zastavit.
Datum: 20. 1. 2012, Autor: Josef Šlerka
Přečteno: 247x
Zobrazit článek pro tisk
Doposud hodnotilo 8 čtenářů, celková známka je 1.
Komentáře k článku
Zdroj: Pirátské Noviny