Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

18. leden – Globální protest proti cenzuře Internetu

Další bitva o svobodu Internetu se právě odehrává. 18. ledna bude stávkovat řada webových stránek, na protest proti připravovaná legislativě v USA (SOPA a PIPA). Ta má zavést pod zástěrkou boje proti takzvanému pirátství cenzuru internetu. Význam protestu umocňuje fakt, že své weby vypnou internetoví velikáni typu Wikipedie, Mozilly, Redditu či Wordpressu. K protestu se připojí i Pirátské strany na celém světě. Připojit se můžete i vy.

17. 1. 2012

Zapojit do protestu se můžete na webu http://sopastrike.com/.

O protestu informuji i česká média, zpráva o zítřejším vypnutí Wikipedie je na iHNed.cz, Technnetu.cz, zprávu přináší i agentura Mediafax. O protestu referují také odborné servery Lupa.cz, Živě.cz a Root.cz.

Článek o SOPA od zakladatele švédské Pirátské strany Ricka Falkvinga naleznete na Pirátských novinách „Americkému komerčnímu software už nelze věřit“.

Piráti se připojují k internetové stávce proti cenzuře


Tisková zpráva Pirátů ze dne 17. ledna 2012

V reakci na zákony, které v současné době projednává americký kongres, ve středu 18.1. proběhne globální stávka Internetu [1]. Tisíce webů budou na protest proti SOPA (Stop Online Piracy Act) [2] a PIPA (Protect „Intellectual Property“ Act) [3] mimo provoz. Do protestu se zapojí Wikipedia, internetoví giganti Reddit, Mozilla i Pirátské strany na celém světě.

Hlavním cílem obou zákonů (jsou si velmi podobné, s tím rozdílem, že jeden navrhuje senát a druhý sněmovna reprezentantů) je zavést mechanizmy, které umožní tvrdou státní represi v prostředí Internetu. V jejich důsledku by ovšem zanikla řada principů, které dodnes umožňovaly poskytování internetových služeb.

Jedná se především o:

Konec ochrany „bezpečného přístavu“ – provozovatelé služeb dosud nenesli právní odpovědnost za chování svých zákazníků. Přijetím nové legislativy by například Wikipedie začala být odpovědná za články, které píšou její uživatelé.


Státem nařízená cenzura
– SOPA a PIPA by vytvořily blacklist stránek, které musí všichni američtí poskytovatelé internetového připojení blokovat. Amerika by tedy zavedla podobný firewall jako Čína a popřela svobodu slova.

Zabavování domén – v důsledku navrhovaných zákonů by začala americká administrativa zabavovat nejen domény pirátských webů (to už se dnes do určité míry děje), ale také všech stránek, které s nimi spolupracují (například na ně odkazují).

Česká pirátská strana se do stávky zapojí z několika důvodů:

Chceme podpořit Pirátské strany v USA, které se protestu účastní, a upozornit na globální dopad legislativy (bojujeme proti škodlivé obchodně trestní dohodě ACTA [8]).

Protože v USA leží podstatná část internetové infrastruktury (servery i služby) – nemůžeme předstírat, že na nás změna tamních zákonů nebude mít faktický a právní dopad.

Protože zákony typu SOPA a PIPA se nyní objevují na celém světě. Španělsko zavedlo cenzuru Internetu v lednu [4], ve Francii platí digitální gilotina HADOPI a její třikrát a dost [5], Nizozemsko začalo 11. ledna blokovat The Pirate Bay [6] a čeští Piráti museli během jediného roku zastavovat cenzurní snahy dokonce dvakrát [7] (dva velmi podobné návrhy přišli z dílny TOP 09 a VV).

„Wikipedisté z celého světa dnes vyjádřili svůj nesouhlas s touto zničující legislativou,“ říká Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie. „Je to mimořádná akce, do které se naše komunita pustila, a ačkoli litujeme každé sekundy, kdy bude Wikipedie nedostupná, jednoduše nemůžeme ignorovat, že SOPA a PIPA ohrožují svobodu slova v USA i jinde a zavádějí odstrašující precedent cenzury Internetu pro celý svět.“ [9]

Vedoucí zahraničního odboru Pirátské strany, Tomáš Vymazal, vyzývá všechny české weby, aby se do protestu zapojily: „Internet nezná hranice, a tato hrozba se proto týká nás všech. Ukažme, že nám není potlačování lidských práv a svobod lhostejné ani na bohatém západě. Připojme se ke stávce proti SOPA a PIPA.“

Odkazy:

[1] Stávka proti SOPA a PIPA – http://sopastrike.com/
[2] SOPA – http://cs.wikipedia.org/wiki/Stop_Online_Piracy_Act
[3] PIPA – http://en.wikipedia.org/wiki/PROTECT_IP_Act
[4] Cenzura Španělsko – http://piratskenoviny.cz/?c_id=33517
[5] HADOPI – http://en.wikipedia.org/wiki/HADOPI_law
[6] Piratebay – http://en.wikipedia.org/wiki/The_Pirate_Bay#Netherlands
[7] Internet bez cenzury – http://www.internetbezcenzury.cz/
[8] ACTA – http://piratskenoviny.cz/?c_id=33494
[9] Tisková zpráva Wikimedia Foundation http://wikimediafoundation.org/wiki/Press_releases/English_Wikipedia_to_go_dark

zdroj: www.pirati.cz

 

Datum: 17. 1. 2012, Autor: red
Přečteno: 553x
Zobrazit článek pro tiskDoposud hodnotilo 11 čtenářů, celková známka je 1.


Komentáře k článku

17. 1. 2012
D
mustr

17. 1. 2012
Leo K
Je to málo

17. 1. 2012
Petr Kováč
Re: Je to málo

Zdroj: Pirátské Noviny

Zanechej komentář


Související příspěvky:


Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama