Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

Archív pro rubriku Leden, 2012

Petr Koubský: Digitální svět si říká o nová pravidla


Zákazník stojící na bitevním poli mezi zábavním průmyslem a piráty se dnes dostane k ledasčemu, aniž by zaplatil. Současně je mu ale jasné, že nic není zadarmo.

31. 1. 2012
Hackeři útočí na weby státních orgánů. Česká vláda podepsala jakousi protipirátskou dohodu. V USA se měl projednávat zákon proti pirátům, ale sešlo z toho kvůli masovým protestům. A FBI zatkla na Novém Zélandu stotřicetikilového Němce s nepravděpodobně znějícím jménem Kim Dotcom, protože prý okradl nahrávací společnosti o půl miliardy dolarů. To všechno za poslední dva týdny. Co se to děje?

Pro vysvětlení zajděte do kteréhokoli obchodu s cédéčky. Něco tam chybí, že? Ano – zákazníci. Podle IFPI, Mezinárodní federace hudebního průmyslu, každoročně klesá prodej hudebních CD zhruba o 30 procent, přičemž tento trend trvá již několik let. Hudba, jak známo, se nekupuje, hudba se stahuje. Právě z takových webových stránek, jako byl Megaupload pana Dotcoma. S filmy a televizními seriály je to podobné. Nejnovějším přírůstkem na pirátských webech jsou pak elektronické knihy.

Analogová data je obtížné kopírovat, stojí to peníze a kvalita se zhoršuje. Představte si knihu v kopírce nebo starou gramofonovou desku přepisovanou na magnetofonový pásek. Digitální data se naproti tomu kopírují snadno, víceméně zdarma a kopie je totožná s originálem. Představte si hudební klip stažený z YouTube, který právě teď posíláte přes Bluetooth ze svého telefonu do kolegova.


Konec přechodného období

Nová realita zpravidla vyžaduje nová pravidla. Když se na silnicích objevila auta, bylo zapotřebí předělat předpisy, jež platily v době koňských povozů. Postupně se zavedly registrační značky vozidel, dopravní značky u silnic, minimální věk řidiče, technické požadavky na vozidla a tak dále. Karl Benz poprvé vyjel se svou motorovou tříkolkou v roce 1885. Dopravní předpisy podobné dnešním platí v Evropě od třicátých let minulého století. Přechodné období tedy zabralo čtyři desetiletí plné sporů a mudrování.

Technický pokrok se od té doby zrychlil, schopnost lidstva vstřebat jej nikoli, což je jeden z důvodů, proč se mezi moderními technologiemi občas cítíme nesví. Digitální hudba na CD se prodává od roku 1983. Doopravdy se věci daly do pohybu až v polovině devadesátých let díky třem novým vymoženostem, jsou to levné vypalovačky, filmy na DVD a všeobecně dostupný internet. O málo později přišel Napster, masové rozšíření formátů MP3 a MP4, ještě později torrenty a Pirate Bay. Jestli nevíte, co to je, zeptejte se nějakého dvanáctiletého dítěte, všechno vám to názorně předvede.
Karty jsou rozdány. Na jedné straně mocný, protože bohatý zábavní průmysl. Patří mu práva na hudbu, filmy a knihy, z těch práv plynou peníze a těch peněz se nechce vzdát. Na druhé straně jsou stovky milionů posluchačů a diváků, kteří nechtějí platit velké částky za to, co je snadno k dispozici zdarma.

A pak je tu širší kontext. Mezinárodní dohoda ACTA, k níž seČR přihlásila a slíbila, že ji včlení do národní a evropské legislativy, posiluje ochranu značek a usnadňuje postih pirátů, ať nabízejí download hudby nebo falešné adidasky.

Kromě toho se však může dotýkat generických léků, geneticky upravených osiv a dalších věcí daleko závažnějších než hudba či filmy. Veřejnost zatím neměla mnoho možností se s ACTA seznámit, natož se k ní vyjádřit. Na to je pravá chvíle právě teď. ACTA je nebezpečná právě tím, jak je potenciálně dalekosáhlá a nevypadá – mírně řečeno -jako dobrý nápad.


Čistokrevné zlo

Vraťme se však k zábavnímu průmyslu. Jeho lobbování vedlo v USA k návrhu dvou zákonů známých jako SOPA a PIPA. Měly se projednávat minulý týden, ale Kongres je nakonec vrátil k přepracování – jednak proto, že stávající znění odmítl prezident Obama, jednak pod vlivem celosvětové vlny protestů. To neznamená, že tyto zákony nakonec nevzniknou. A také to neznamená, že si americké i jiné úřady nemohou došlápnout na piráty už teď, což ukázal právě zásah proti panu Dotcomovi a jeho společníkům.

Megaupload a podobné stránky fungují jako obrovské skladiště souborů připravených ke stažení do vašeho počítače. Může v nich být cokoli, v praxi to z velké části je copyrightovaný materiál – hudba a filmy. Stahovat může každý, ale když chcete přijatelnou rychlost nebo větší objem, musíte si připlatit. Některé takové stránky vyplácejí prémii za přidání – upload – populárního obsahu, tedy takového, o nějž je zájem při stahování. Ať si provozovatelé říkají, co chtějí, je to infrastruktura vytvořená především pro porušování copyrightu, a to proto, že se na poplatcích za stahování dá slušně vydělat. Velké downloadové stránky nikdy nejdou hlavou proto zdi: kdykoli se majitel práv ozve, příslušné soubory mažou, někdy to dělají i preventivně. Přesto jsou pro showbyznys čistokrevným zlem.


Oboustranná demagogie

V zásadě je situace celkem přehledná, zamotává ji však demagogie na obou stranách dělicí čáry. Zábavní průmysl má pravdu, když říká, že tvůrci musí dostat zaplaceno, aby mohli tvořit. Umělci však v dnešním showbyznysu dostanou jen kolem 10 procent z tržeb, což tento argument značně oslabuje. Hájit příjmy tvůrců není totéž jako hájit dnešní obchodní model postavený na prodeji nosičů. Existují lepší možnosti, jimž se však hudební a filmové společnosti budou bránit tak dlouho, dokud budou na stávajícím uspořádání vydělávat aspoň něco. (A některé z nich možná ze setrvačnosti i déle.)

Byznys a politici také ignorují nežádoucí vedlejší účinky zesílení protipirátských zákonů. Táž infrastruktura, která k vám doručí poslední album Black Eyed Peas, může též sloužit disentu v diktaturách, bývalým členům sekt, každému, kdo má dobré důvody být na internetu anonymní. Hon showbyznysu za penězi je může vážně poškodit. Kromě toho: copyrightovaného materiálu je všude kolem nás tolik, že důsledné uplatnění budoucí tvrdší legislativy by vedlo k vypnutí YouTube, Googlu, Seznamu… což zatím snad nemá nikdo v úmyslu, ale už existence hypotetické možnosti je nepříjemná.

S posouzením postojů druhé strany, tedy „pirátů“, to je složitější, protože nejsou homogenní. Jejich místní politická větev, Česká pirátská strana, například navrhuje jen zrušení postihu za nekomerční užití díla (který u nás ostatně existuje jen u softwaru, ne u hudby a filmů) a zkrácení ochranné doby autorského zákona na deset let. To jsou tak mírné požadavky, že se snadno vejdou do politického mainstreamu. K pirátům se ale může verbálně přihlásit každý, například anonymní autor manifestu, který říká (pravopis ponechán): „Když se však vláda rozhodla, vzít nám poslední kousek ráje, ničením naši poslední svobody internetu, měli vědět, že Anonymous a další sympatizanti to jen tak nenechají.“ Tam je pak rozumná diskuse těžká. Mimochodem šašci shazující vládní weby nejsou žádní hackeři, ale drobní vandalové – analogie pouličních sprejerů. Nepůsobí reálnou škodu, stejně jako počmáraná vrata banky neohrozí její provoz. Škoda, že tomu nechtějí rozumět média.

Patří k lidské povaze chtít něco za nic a patří k povaze světa, že to nejde. Budoucnost copyrightu spočívá v prodeji levných digitálních nahrávek, jak to dnes umožňuje celosvětově iTunes či eMusic (a mnoho dalších), u nás třeba Supraphon a Indies Records. Vedle toho se jistě pořád bude stahovat, pirátství se nepodaří vymýtit, přesune se pokaždé někam jinam. Tvůrci si vydělají jako dnes, ne méně, ne více. Zábavní průmysl trochu zhubne, na jeho úkor ztloustnou noví zprostředkovatelé: Apple, Google, Amazon. Zkrátka pojede se dál.


Članek Petra Koubského vyšel v Lidových novinách 30. ledna 2012. Šíření informací nelze zastavit. Zdroj fotografie: Lupa.cz


 

Datum: 31. 1. 2012, Autor: Petr Koubský
Přečteno: 514x
Zobrazit článek pro tisk



Doposud hodnotilo 2 čtenářů, celková známka je 1.


Komentáře k článku

31. 1. 2012
Croft
KDO!?

31. 1. 2012
Weltykef
handbags china gucci

31. 1. 2012
Croft
KDO!?

31. 1. 2012
tnf
Re: KDO!?

31. 1. 2012
Okolojdoucíí
Re: KDO!?

31. 1. 2012
Kuky
Re: KDO!?

31. 1. 2012
Croft
Re: Re: KDO!?

Zdroj: Pirátské Noviny

Comments Bez komentářů »

Březina (KDU-ČSL): Kontroly počítačů mimo EU již jsou, tak proč je v ACTA nedovolit?

Europoslanec Jan Březina z politické frakce EPP, která v Evropském parlamentu prosazuje urychlené schválení ACTA, označil na Parlamentních listech prohlídky na hranicích za fámu. Pokud si ale pozorně přečtete jeho článek, zjistíte, že Březina s textem ACTA manipuluje a že jeho tvrzení neplatí vůči drtivé většině zemí mimo Evropskou unii.

30. 1. 2012

Zastánci ACTA, kteří potřebují tajně vyjednanou dohodu schválit co nejdříve, hledají další cesty, jak zpochybnit problém kontroly počítačů, mobilů a přehrávačů na hranicích. S posledním pokusem přišel europoslanec Březina, který na Parlamentních listech uvedl, že

Tvrzení, že celý oddíl opatření na hranicích vůbec nezavazuje smluvní strany které jsou v celní unii, samozřejmě nemá žádnou oporu v textu, protože pak by ACTA nemohla mít žádný reálný dopad. Novináři udělali dobře, že nepřevzali Březinovo tvrzení, stejně jako tvrzení, které několik dní před tím použilo ministerstvo průmyslu a obchodu, že prý celé ustanovení bylo vypuštěno (v tomto případě byla v čl. 14 původní drakonická povinnost změněna na možnost, ale ustanovení vypuštěno nebylo). Kdyby skutečně bylo všechno v pořádku, tak by se ACTA asi nevyjednávala tajně, nepodepisovala tajně a neodstupoval by její zpravodaj v EP.

Co tedy konkrétně dohoda říká, pokud se obrátíme k samotnému textu a opustíme mediální zkratky?

Skutečný problém, že smlouva dovoluje státům na vnějších hranicích zavést kontroly i pro malé množství zboží a tím tyto kontroly i legitimizuje, Březina odbude jednou větou: „Mimoevropské státy tyto kontroly buď už provádějí, nebo je mohou začít provádět i na základě jednostranného rozhodnutí.“

Až se budete na letišti v USA vztekat, když vám úřady začnou skenovat data na počítači, číst zprávy na mobilu a kontrolovat značkové oblečení, budete se muset smířit s větou: „Vždyť jste nám to sami schválili v ACTA!“

Celý problém má zajímavý původ. Evropský parlament po Evropské komisi požadoval, aby ustanovení o hraničních kontrolách cestujících v textu vůbec nebylo a aby byly osobní prohlídky cestujících výslovně vyňaty z působnosti ACTA. ACTA měla postihovat pouze kopírování ve velkém rozsahu. To se ale Evropské komisi vyjednat nepovedlo, tak teď Evropské lidové straně (EPP), která ACTA v Evropském parlamentu prosazuje, nezbývá než dělat, jako by toto ustanovení nic neznamenalo.

Pikantní je, že na celý problém upozornila Březinova stranická kolegyně Roithová (KDU-ČSL). Nezbývá než doporučit, aby se pan Březina u své vzdělanější stranické kolegyně informoval.

Autor je členem programové komise Pirátské strany pro kopírování a Internet.

 

Datum: 30. 1. 2012, Autor: Jakub Michálek
Přečteno: 1104x
Zobrazit článek pro tisk



Doposud hodnotilo 18 čtenářů, celková známka je 1.05.


Komentáře k článku

30. 1. 2012
jj
Brno proti ACTA

30. 1. 2012
jenyknovak
dotaz

30. 1. 2012
Owe
Nevíte někdo o budoucnosti protestů v Brně?

30. 1. 2012
houbar
Pěkná změna…

30. 1. 2012
houbar
Re: Pěkná změna…

30. 1. 2012
Okolojdoucíí
Koukám reakce v této diskusi nic moc

30. 1. 2012

Re: Koukám reakce v této diskusi nic moc

30. 1. 2012
Okolojdoucíí
Re: Re: Koukám reakce v této diskusi nic moc

30. 1. 2012

Re: Re: Re: Koukám reakce v této diskusi nic moc

30. 1. 2012
Okolojdoucíí
Re: Re: Re: Re: Koukám reakce v této diskusi nic moc

30. 1. 2012

Re: Re: Re: Koukám reakce v této diskusi nic moc

30. 1. 2012
r
V soudske arabii se vrazdi

30. 1. 2012
r
Re: V soudske arabii se vrazdi

30. 1. 2012

Re: Re: V soudske arabii se vrazdi

30. 1. 2012

30. 1. 2012

30. 1. 2012

30. 1. 2012
Spalovač mrtvol
To je kořeň

30. 1. 2012

Re: To je kořeň

30. 1. 2012

Pravicová část europarlamentu prý provádí bezprecedentní manévry, aby smlouvu prosadila co nejrychleji

Zdroj: Pirátské Noviny

Comments Bez komentářů »

ACTA jako digitální Czechtek


Nedávné události proměnily internet v bojiště. Zatím nelze spolehlivě odhadnout, kdo vyhrál nebo vyhraje. Přesto je poměrně jasné, kdo už teď prohrál. Jsou to především vládnoucí politici.

30. 1. 2012
To srovnání se prostě nabízí. To, co poslední dobou páchají političtí exponenti s internetem, se příliš podobá efektu, který způsobilo rozehnání Czechteku v Mlýnci u Tachova. Na louce sice tehdy vyhráli těžkooděnci a hrubá síla, ale politicky prohrál Paroubek a s ním celá sociální demokracie. A to především u mladé generace. A z této porážky se úplně nevzpamatovala dodnes.

Něco podobného se dnes děje ve sféře internetu. Na první pohled to není tak jasně patrné, ale důsledky mohou být velmi podobné. Pro současnou vládu, která se dostala k moci právě i díky internetu, což byla nepostradatelná součást dobře zvládnuté volební kampaně TOP09, ale i Věcí veřejných, se právě toto území může stát hlavním místem porážky u nastupující generace.

Politici pravicových stran se chovají v této oblasti stejně neohrabaně a tupě jako jejich sociálnědemokratický předchůdce. Podceňují a přehlížejí digitální realitu, a když na vládní servery po podpisu dohody ACTA udeřily první DDoS útoky, zřejmě se tvářili stejně nechápavě, jako když Paroubek slyšel dunění prvního soundsystému.

Ale nejde jen o politiky. Zmíněné DDoS útoky a bojovná rétorika Anonymous znějící z mechanických hlasů videí na Youtube, působí jak futuristické poselství invazních vojsk budoucnosti. Asi se nelze divit, že tato cyberpunková atmosféra společně se schopností překvapivě udeřit v kyberprostoru zaskočí nejen přestárlé politiky. A tak můžeme narazit nejen na TV Nova na hlasy varující před teroristy a hackerskou verbeží. Podobně jako jsme se mohli před sedmi lety dočítat o mezinárodně nebezpečných technařích.

Stačí závan chaosu a nevyzpytatelnosti a maloměšťácká dušička se probudí i v lecjakém liberálovi. Není tedy náhodou, že i tato rétorika připomíná propagandistický střet, který po rozehnání free teknivalu následoval. A vzhledem k tomu, že je před námi proces ratifikace ACTA, ještě si jí nějakou dobu užijeme a společností se tak pravděpodobně rozvine nové dělení: „Jsi pro ACTA? Nebo proti?

Svým způsobem je takový konflikt nevyhnutelný a jednou musel přijít v plné intenzitě. Konečně již minulé pondělí napsal týdeník Respekt, že „debata o budoucnosti copyrightu nekončí, naopak se z okrajového stává jedním z nejvýraznějších politických témat.“

 

Datum: 30. 1. 2012, Autor: Tomáš Sedláček
Přečteno: 412x
Zobrazit článek pro tisk



Doposud hodnotilo 11 čtenářů, celková známka je 1.36.


Zdroj: Pirátské Noviny

Comments Bez komentářů »

Protest proti ACTA – Praha 2.2. – podrobnosti

Zveme všechny, komu není lhostejný osud našich občanských práv a
necenzurovaného Internetu, aby se zúčastnili protestu proti mezinárodní
smlouvě ACTA, která je s evropským standardem ochrany lidských práv
neslučitelná. Protest má 2 části, od 14:00 do 17:00 bude probíhat shromáždění na Klárově (metro Malostranská), v 17:00 potom vyrazíme průvodem na Hrad a zase zpět. Předpokládaný konec je v 18:00 opět na Klárově. Mezi třetí a pátou vřele doporučujeme návštěvu zasedání poslanecké sněmovny, je to zážitek sám o sobě.

30. 1. 2012

Protest, jehož součástí bude i pirátský happening, proběhne 2. února
na pražském Klárově (stanice metra Malostranská). Shromáždění na Klárově
začíná ve 14:00
, na místě bude řada informací a materiálů o dohodě
ACTA. Zároveň zveme zástupce dalších politických stran ať na místě
vyjádří svůj postoj ke smlouvě. Podobně k účasti zveme i zástupce
odborné veřejnosti, akademické sféry a občanského sektoru. Jednotlivé
vystupující budeme průběžně doplňovat.

Začátek shromáždění je ve 14:00, na programu budou vystoupení k ACTA,
odpovědi na otázky k obsahu smlouvy, šíření informací o tom, jak můžeme
proti ACTA bojovat a čas od času i nějaká legrace pro zpestření. Dobře
se oblečte a vezměte si teplý čaj do termosky. Ohřát se můžete v nedaleké poslanecké sněmovně, na programu budou interpelace vlády. Ta ACTA 4. ledna jednohlasně podpořila.

V 17:00 potom vyrazíme průvodem na Pražský hrad a zase zpátky. Protestní shromáždění i průvod jsou nahlášeny úřadům. Předpokládaný konec je v 18:00 opět na Klárově.

Ivan Bartoš, předseda Pirátů podtrhl význam protestu:

„Před týdnem zástupci České republiky prakticky v utajení podepsali
mezinárodní smlouvu ACTA, která řeší ‚problémy‘, které naší společnosti
údajně způsobuje kopírování. Pirátům ale nejde o stahování nejnovějších
bijáků, ani o MP3 přehrávače nabité gigabajty hudby. Změny, které by
ACTA přinesla, jsou neslučitelné Listinou základních práv a svobod.
Musíme dát jasně najevo, že zákony nesmí psát korporace nahrávacího
průmyslu a další lobby. Pokud se smíříme s digitální totalitou, kde
budeme za několik let hledat poslední ostrovy opravdové svobody, které
nám Internet nyní poskytuje?“

Těšíme se na vás, sdílejte prosím pozvánku

Odkazy:
Facebooková událost protestu (přes 2600 přihlášených) – http://www.facebook.com/events/265567480176630
Analýza ACTA – /?c_id=33494
Petice proti ACTA (přes 950 000 pedpisů) – http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet_spread

Kontakt:

Mikuláš Ferjenčík, místopředsda Pirátů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

 

Datum: 30. 1. 2012, Autor: pirati.cz
Přečteno: 84x
Zobrazit článek pro tisk



Doposud hodnotilo 2 čtenářů, celková známka je 1.


Zdroj: Pirátské Noviny

Comments Bez komentářů »

Otevřená data? S Vaším hlasem to půjde.


Chcete, aby data, která jsou sesbírána za veřejné peníze, byla
veřejná? A strojově neomezeně přístupná, aby se na nich dalo dále stavět
ať již komerčně nebo neziskově? Tato data mohou být texty zákonů,
obchodní rejstřík a další rejstříky, jízdní řády, rozpočty vlády nebo
obcí, informace o vládních zakázkách nebo třeba seznam jmen v ČR. A
mnoho dalších.

30. 1. 2012

Zde naštěstí nemusím vysvětlovat, co všechno taková otevřená data mohou přinést – asi většina zná první použitelnou sbírku zákonů, rozklikávací státní rozpočet, mapu hazardu, app na napsání svému poslanci nebo třeba app na zjištění, kolik Mirků Dušínů žije v ČR. To je ale teprve začátek, aplikace, při jejichž vývoji se často více než  90 % času
tráví ziskem a čištěním dat. Tedy tím, za co už jsme jednou zaplatili
vládě. Představte si, že těch 90 % času se bude moci věnovat dalším
aplikacím.

Pokud otevřená data chcete, je nyní možnost něco pro to udělat. Neformální skupina propagující otevřená data prosadila do tezí Open Governement Partnership právě bod k otevřeným datům (pod číslem 4)
a chceme, aby jej vláda přijala (mj. s argumentem „za málo peněz hodně
muziky“). Nicméně v tezích vidíte, že těch bodů je tam 11 a vláda jich
schválí maximálně pár. Pokud chcete, aby mezi těmi pár body byla i
otevřená data, musíte o tom dát vládě vědět a to ihned, uzávěrka je 31.1.2012. Můžete napsat přímo na dotazník vládě, nebo do dotazníku OSF, který je trochu strukturovanější. A proč ne do obou?!

Úspěch samozřejmě není zaručen, ale hlas veřejnosti – a několik tisíc lidí už je znát – je daleko těžší ignorovat.

 

Datum: 30. 1. 2012, Autor: Michal Škop
Přečteno: 210x
Zobrazit článek pro tisk



Doposud hodnotilo 4 čtenářů, celková známka je 1.


Zdroj: Pirátské Noviny

Comments Bez komentářů »

S Ivanem Bartošem o sdílení i libereckých baronech

Přinášíme rozhovor s předsedou Pirátské strany z 26. ledna. Ptal se redaktor liberecké redakce Mladé fronty dnes Jan Stránský.

29. 1. 2012
 JABLONEC NAD NISOU Ivan Bartoš 
je český internetový arcibukanýr. Tenhle rodák z Jablonce totiž
stojí v čele České pirátské strany, politického uskupení, které
na síti prosazuje maximální svobodu. Bartoš, který se mimochodem
pyšní titulem PhDr. v oboru informační věda, se v posledních několika
dnech nezastavil. V diskusi, která se rozjela po zátahu FBI na sdílecí
server Megaupload. com, má coby šéf českých Pirátů docela důležité
slovo.

Soud v Liberci dal před časem podmínku šestnáctiletému
mladíkovi, který umístil na internet odkazy k bezplatnému sledování
dvou a půl tisíc filmů, čímž prý způsobil škodu za 138 milionů
korun. Znáte ten případ?

 Jsme s tím člověkem v kontaktu.
Celá ta situace nám přijde absurdní, a to jak postup České protipirátské
unie, tak policie při zjišěování údajné škody. Navíc ten kluk sdílel pouze odkazy
na filmy, které byly uložené někde jinde. Pokud se z našeho
pohledu něčeho dopustil, tak maximálně krácení daní z příjmu
za reklamy, které se na jeho serveru zobrazovaly. 

Rozsudek zatím není pravomocný.
Myslíte, že by tento kluk mohl jít v krajním případě i do vězení? 

 Sdíleč
samozřejmě „sedět“ nepůjde, jen se z něj budou snažit vydřít
nějaké peníze, tak jak to zkoušejí i jiné organizace, které údajně
chrání práva autorů. Všechny tyto aktivity, zaměřené na jednotlivce,
fungují jako odstrašující případy pro neinformovanou veřejnost.

Máte informace o tom, že by
měl v Libereckém kraji někdo další podobné problémy se zákonem
kvůli sdílení na webu? 

 Je
téměř jisté, že i v Libereckém kraji jsou lidé perzekvováni
kvůli sdílení. Například fotobanky Isifa a Profimedia po celé
republice rozesílají dopisy, ve kterých žádají zaplacení 20 000
korun za použití miniatury jedné fotografie.  

Se sdílením a stahováním
filmů souvisí i zkušenost ředitele libereckého kina CineStar, který
mi před časem vyprávěl, jak do kina volávají policii na lidi,
kteří si během promítání natáčejí potají filmy na videokameru.
Jejich úlovky pak končí na webu, odkud si je další lidé stahují.
Je už toto záležitost, kterou je třeba trestat? 

 Tady
jde především o porušení obchodních podmínek kina, se kterými
zákazník souhlasí zakoupením vstupenky. Takový prohřešek tedy
může být předmětem občanskoprávního sporu a soud jej ochotně
adekvátně potrestá. Piráti s natáčením filmu v kině nesouhlasí,
ale naštěstí je to i natolik bezvýznamný druh pirátství, že
se jim ani příliš zabývat nemusíme. 

Stahujete vy sám filmy, hudbu
a další obsah z webu? A platíte za něj? 

Mám
doma knihovničku zhruba 300 originálních DVD filmů a pár hudebních
cédéček. Občas si z internetu něco stáhnu, převážně hudbu
k poslechu, ale nejsem nějakým velikým sběratelem.

Hypoteticky: mám v Liberci rockovou
kapelu, pronajmeme si studio, natočíme desku, vyrobíme si svépomocí
cédéčka a pak je budeme chtít na našich koncertech prodávat. Zájem
bude ovšem minimální, všichni si naši desku raději zadarmo stáhnou
z webu. Proděláme pár desítek tisíc a příště buï žádnou
desku nenatočíme, nebo to uděláme doma na koleně s mizerným zvukem
a svépomocí vyrobeným, tedy nehezkým bookletem. Nebojíte se takového
vývoje, tedy, že stahování sníží kvalitu uměleckých děl? 

To
ovšem primárně není otázka pirátství, nýbrž technologického
pokroku. Hudební CD už jsou dnes mrtvý formát. Je to, jako bych
se divil, že neprodám magnetofonové pásky. Na druhou stranu, něco
se prodá, zvlášě, když na CD budou třeba autentické podpisy,
které kopírovat nejdou. A to, co si fanoušci stáhnou z webu zdarma,
zase podpoří návštěvnost koncertů a popularitu kapely, která
se pak třeba dostane do rádií a efekt se bude nabalovat… Když
bude zájem o podepsaná CD, časem nejspíš budou mít fanoušci zájem
i o jiné předměty, oblečení a podobně, které bude kapela prodávat
na koncertech a přes internet. Ostatně tomuto novému modelu se již
přizpůsobují nejen začínající kapely, ale i takové hvězdy,
jako je Karel Gott. 

A co spisovatelé? Vezměme si
opět hypoteticky třeba takového Marka Řeháčka, který píše populárně
naučné knihy o Liberci. Nad psaním stráví třeba rok, stojí ho
to nejen úsilí, ale asi i peníze. Tištěnou knihu si potom někdo
koupí, převede ji do digitální podoby a hodí na uloz.to, odkud
si ji lidé bezplatně stáhnou. Předpokládám, že mi odpovíte,
že v dnešní době jsou autorská práva přežitek, že sdílení
není zločin atd. Nicméně, je to vůči spisovateli fér amá on
vůbec nějakou možnost, jak tomu zabránit? 

I
spisovatel si v tomto případě musí zvážit „rizika podnikání“.
Pokud chce primárně vydělat balík, tak pro něj možná psaní historickonaučné
literatury není ta správná činnost. Na podobné knihy existují
i podpůrné programy nebo lze sehnat sponzora. Jisté možnosti jsou
i v tom vyrobit knihu takovým způsobem, že ji digitální podoba
nemůže nahradit. Třeba tam dát plastickou mapu a podobně. Kniha
se stane artefaktem sama o sobě, který mají lidé tendenci si kupovat.
A digitální kopie budou dobrou reklamou na její koupi. Myslím si,
že prodej papírových knih sice poklesne, ale nikdy zcela nezanikne.
Sám si papír kupuju a nijak to nesouvisí s tím, jestli si knihu
mohu stáhnout. Spisovatel pak může o knize dělat přednášky, besedy,
autorská čtení a mít příjmy z této činnosti. Například Paulo
Coelho, autor celosvětových bestsellerů, pirátství podporuje. 

Změní se podle vás současná
„stahovací“ praxe někdy? Dostanouli lidé technologickou možnost
rychle a lehce nakupovat třeba právě knížky na síti, budou to
dělat? Nebo je prostě zažitá praxe – co je na internetu, to je
zadarmo – nepřekonatelná a konzumenti budou i při možnosti legálního
jednoduchého nákupu dál radši stahovat bezplatně, někdo by řekl
krást? 

Lidé 
jsou ochotni platit za službu, pokud je cena přiměřená a proces
platby jednoduchý. Systém prodeje postavený na platbě za kopii,
jejíž vytvoření přitom nic nestojí, už je přežitý. Budoucnost
zřejmě mají paušální platby, prémiové účty a dobrovolné příspěvky,
třeba pomocí mikroplatebního systému Flattr. Řada z těch, kdo
si dnes platí prémiové účty, bude kvůli pohodlí využívat tyto
nové portály. Některým spíš bude dál vyhovovat stahování, které
je nezávislé na velkých vydavatelských domech. 

A jak vidíte obecně vývoj
v téhle oblasti? Jak budeme podle vás třeba za dvacet let sledovat
filmy a pouštět si hudbu? A co to udělá s dnešním byznysem? Přežijí
hudební vydavatelství, filmová studia, knižní nakladatelství? 

Bude
méně megafilmů, méně filmů typu „to musí všichni vidět“.
Respektive poklesne vliv drahé reklamy, aby se z filmu stal „trhák“.
Naopak vzroste vliv sociálních sítí, šíření informací o filmu
mezi přáteli, šanci tak dostanou i filmy, které na masivní reklamní
kampaň nemají. Bude víc nízkorozpočtových filmů, silně vzroste
úloha product placementu. Myslím, že klasická kina mohou přežít,
když si zachovají funkci „návštěva kina = společenská událost“.
Pokud je ale cena vstupenky vyšší než útrata v běžné restauraci,
bude to těžké. 

Zpět do regionu: sestavíte
letos v Libereckém kraji kandidátku do krajských voleb? 

Postavíme
kandidátky ve všech krajích, tedy i v Libereckém. Je to výborná 
příležitost, jak získat pro pirátské myšlenky další lidi v
regionech. Již nyní jsme na tvorbě kandidátek začali pracovat a
oslovujeme naše příznivce. 

Kdo bude vaším lídrem, kandidátem
na hejtmana? 

Předpokládám,
že předseda krajského sdružení Petr Vyhnal. 

Čím chcete voliče v Libereckém
kraji oslovit? 

Chceme
lidem ukázat, že Piráti řeší zásadní problémy lidského života
ve 21.století a že problematika stahování není pilířem naší
činnosti, jak se to neustále snaží většina médií zjednodušovat.
V krajských volbách budeme klást důraz na transparentní bankovní
účty krajů, nemocnic a škol, průhledná výběrová řízení s
možností připomínkovat již samotná zadání a na informační
infrastrukturu, to bude myslím lidem na Liberecku víc než sympatické.
Celkově nám jde o větší podíl občanů v politice a samosprávě,
aě už mezi Piráty nebo v krajských referendech k podstatným věcem. 

Vidíte v regionu politiky, s
nimiž byste mohli spolupracovat na tématech, která vás
zajímají? 

Na
konkrétních tématech se nebráníme spolupracovat s kýmkoliv, pokud
je ochoten věci řešit transparentně, což bohužel náš potenciál
v současném politickém prostředí značně snižuje. Osobně jsem
fandil formaci Změna pro Liberec, která uspěla až tak, že se pan
Korytář stal primátorem. Jak všichni víme, dlouho si ho mezi sebou
liberečtí baroni nenechali. 

 

Datum: 29. 1. 2012, Autor: Jan Stránský, MF Liberec
Přečteno: 1348x
Zobrazit článek pro tisk



Doposud hodnotilo 18 čtenářů, celková známka je 1.16.


Komentáře k článku

29. 1. 2012
Marek
chyba

29. 1. 2012
Filoso

Zdroj: Pirátské Noviny

Comments Bez komentářů »

How to ACT against ACTA


Blíží se velká demonstrace proti
ACTA
.
Zjistili jsme, že toto téma zajímá i opravdu mladé, až tak
mladé, že spousta účastníků ještě ani neví, jak se na
podobnou akci připravit a co od ní očekávat.

29. 1. 2012
Demonstrace je způsob manifestace, či-li neočekávejte, že o vás bude někdo pečovat. Spíše se snažte sami postarat o co nejlepší atmosféru. Pamatujte, že lidé kolem vás jsou ti, co bojují za stejnou věc. Nebojte se mluvit, komunikovat a jinak šířit dobrou náladu. Znenadání zjistíte, že ne každý posluchač jiného žánru hudby je nezajímavý, či že je jedno kolik vám je – zastoupeny jsou zpravidla skoro všechny věkové skupiny.

Jedna z velmi pozitivních věcí na demonstracích je, že získáte širší rozhled – ano všechny vás dané téma trápilo, ale velmi pravděpodobně každého z trochu jiného pohledu. Nebojte se vyměnit si osobní důvody, proč vás problém trápí.

Jistě jste si všimli, že venku není úplně letní počasí. Pokud s námi chcete na akci vydržet, co nejdéle, tak je třeba se připravit i fyzicky. Základem je termoska s horkým čajem. Dochucení dle vlastního uvážení ;-) . Pokusíme se trochu horkého čaje zajistit na místě, ale pokud bude účast v řádek vícerostovek, tak to zajisté nebude stačit. Něco malého k snědku také přijde vhod.

Co si obléct? Hlavně vrstvit, vrstvit, vrstvit! Tílka a punčocháče nejsou jen pro děti (lze nahradit tenčí teplákovou soupravou nebo termoprádlem). Dvojitá vrstva je vhodná i do bot (punčocháče + ponožky nebo dvoje ponožky). Čepice, rukavice a šála jsou nutností. Vždy je lepší něco odložit do batohu než zmrznout.

Pokud chcete pomoci s přípravou, tak nezapomeňte, že je od 14:00 v úterý (31. 1.) workshop, kde budeme připravovat rekvizity:

Kde: http://www.motokary.com/kde.html Praha, Letňany
Kdy: úterý 31. 1.
Čas: 14:00—21:00

Těšíme se na vás na všechny. Nebojte se přijít – podpoříte dobrou věc a seznámíte se s novými lidmi.

Odkazy

 

Datum: 29. 1. 2012, Autor: Michaela Kmecová a Ondřej Profant
Přečteno: 87x
Zobrazit článek pro tisk



Doposud hodnotilo 4 čtenářů, celková známka je 1.


Zdroj: Pirátské Noviny

Comments Bez komentářů »

29. 1. 2012, 13:02

Zdroj: Pirátské Noviny

Comments Bez komentářů »

Jediná věc, kterou potřebujete znát o ACTA


Konečně se rozhořela debata a povědomí o ACTA. Ale jak v tak obrovském,
zamotaném a záměrně zesložitěném dokumentu poznáte, jestli je dobrý nebo
špatný? To se vlastně dá poznat velmi jednoduchým způsobem.

28. 1. 2012

Nejsnadnější způsob, jak poznat charakter ACTA, nevede přes samotný
dokument, ale přes chování lidí, kteří ji prosazují.

Všichni účastníci protlačování a uspěchávání této dohody svorně trvají na
tom, že nepřinese žádné změny, nebude vyžadovat žádné změny zákonů (nebo
případně kosmetické úpravy zákona o obchodních značkách jako ve Švédsku) a
celkově tvrdí, že o nic nejde.

A přitom ti samí hráči plnou silou tlačí na její přijetí. Klíčová otázka,
která svítí jako prdel z roští:

Jestli ACTA nic nemění, proč tlačí na její přijetí jako o život?

A tento rozpor sám o sobě stačí k odhalení ACTA a jejího významu. Byla
vyjednána v utajení kopírovacím průmyslem a dalšími monopolisty. Dokonce ani
teď, kdy se zákonodárci chystají k hlasování, jim není dovoleno zjistit, co se
v tom dokumentu vlastně píše — protože zavádí spoustu nových pojmů,
které lze pochopit jen s pomocí vyjednávacích protokolů. Jenže ty jsou
tajné
.

Když kopírovací průmysl na přijetí něčeho tlačí jako o život, zatímco
předstírá, že to nepřinese žádnou změnu, a brání zákonodárcům pochopit
nově zavedené pojmy, co by se v tom podle vás mohlo skrývat?

Je to ten samý průmysl, který považuje za rozumné, aby
jim zákonodárci dali moc zničit legální konkurenci v cizí zemi zlikvidováním
jejích příjmů, webu a reklamy jen na základě ukázání prstem.

Je to ten samý průmysl, který považuje za
rozumné
, aby byli ze zákona na prvních příčkách výsledků
vyhledávání, a jejich bezplatná konkurence zákonem odsunuta na
konec.

Je to ten samý průmysl, který pod hrozbou zákona požaduje
— po soukromém průmyslovém odvětví — odposlouchávání
všech obyvatel
, jen aby mohli sledovat, jestli náhodou nedělají něco, co
se jim nelíbí, a případně takovou komunikaci lusknutím prstů cenzurovat.

Je to ten samý průmysl, který tvrdí, že občanům by mělo být
aktivně bráněno ve výkonu jejich základních práv, jako třeba svobody slova a
projevu, když by to náhodou mohlo překážet byznysu toho průmyslu.

Je to ten samý průmysl, který považuje za
rozumné
žalovat malého výrobce Karaoke o 1,2 miliardy dolarů. Jo, a také
studenta o
víc než 4 miliony. Jo, a také mrtvou
babičku
.

Je to ten samý průmysl, který využívá dětskou
pornografii
jako právní beranidlo k vydláždění cesty k vlastní cenzuře,
čímž ve skutečnosti ubližují dětem a podporují jejich zneužívání.

Je to ten samý průmysl, který lidem na CD nahrál rootkity a
převzal plnou kontrolu nad jejich počítači, hned nad několika miliony —
včetně webkamer, mikrofonů, souborů na disku, všeho. Natlačili se lidem až do
bytů a ukryli tam svoje oči a uši.

Je to průmysl, který pokaždé, když už si myslíte, že klesl na úplné morální
dno, vždycky přijde s nějakým překvapivým způsobem, jak vám dokázat opak.

Jestli tento průmysl chce tento legislativní balík protlačit tak
moc, že za něj bojuje jako o život, přitom se na venek tváří, že o nic nejde,
a dokonce zákonodárcům odmítá říct, co je uvnitř, to samo o sobě by
každého mělo trknout, že je to pytel těch nejhorších a nejodpornějších hrůz.
Očekávejte, že to všechny výše uvedené příklady přebije. A ještě mnohem víc.
Očekávejte, že to bude mnohem, mnohem horší než SOPA.

Původní zdroj: Rick Falkvinge The Only Thing You Need To Know About ACTA

 

Datum: 28. 1. 2012, Autor: překlad Martin Doucha
Přečteno: 487x
Zobrazit článek pro tisk



Doposud hodnotilo 12 čtenářů, celková známka je 1.


Komentáře k článku

29. 1. 2012

29. 1. 2012
irokez
bravo

29. 1. 2012
Ivo Vašíček
pár „perel“ z dokumentu

Zdroj: Pirátské Noviny

Comments Bez komentářů »

ACTA: Několik rad pro protestující


 O víkendu mají v českých městech proběhnout protesty proti protipirátské dohodě ACTA. Během pátečního dne se začaly spontánně přes sociální sítě vyhlašovat jednotlivá místa protestů. Nabídneme několik doporučení, především pro ty co půjdou demonstrovat poprvé.

28. 1. 2012
Utajené podepsání dohody ACTA vzbudilo podobnou vlnu nevole jako v sousedním Polsku, kde se protestujte již od minulého týdne. Poláci byli napřed a to nejen v informovanosti, ale především v intenzitě protestů. Tento víkend může naznačit, nakolik tento nedemokratický krok vlády naštval občany Česka.

Spontánně svolávané demonstrace na hlavní náměstí českých měst nemusí být v tento první moment masové. I tak mohou splnit důležitý účel. Mohou zformovat lokální skupiny budoucího odporu. Boj proti ACTA je zároveň bojem za svobodu šíření informací v digitální společnosti a jak ukazují poslední události, půjde o dlouhodobou záležitost. Jen v České republice proběhly v loňském roce nejméně dva vážné pokusy o legislativní cenzuru Internetu. ACTA je pokus mezinárodního druhu a je velice pravděpodobné, že další budou v různé podobě následovat.


I neohlášené demonstrace jsou legální

Nyní několik praktických rad pro dnešní den. Jak už bylo zmíněno, víkendové demonstrace jsou svolávány spontánně. Nebyly tedy splněny náležitosti pro ohlášení na příslušném městském úřadě. I tak jsou tyto demonstrace zcela legální a pod ústavní ochranou, a žádný státní orgán nemá pravomoc je ukončit, zakazovat či rozpouštět, pokud se během nich nedějí protiprávní činnosti.

Svoboda shromažďovací je stejně jako svoboda projevu ústavním právem a povinnost ohlašovat shromáždění je pouze technickou záležitostí, která má předcházet tomu, aby nedocházelo ke kolizím, pokud by se svolaly dvě shromáždění na stejné místo a čas. Přesto se někdy objevují zavádějící informace i v hlavních médiích, které tvrdí opak. Často se tak děje v účelové snaze zastrašit protestující a pacifikovat atmosféru protestů. Psali jsme o tom v listopadu 2010.

Za účast na neohlášeném shromáždění hrozí pouze přestupkový postih svolavateli, pokud je ovšem znám. Postih nehrozí ostatním zúčastněným. Zároveň platí již dnes v zákoně možnost, že dobu pro termíny ohlášení je možné zkrátit, pokud jsou k tomu prokazatelné důvody. Vzhledem ke skutečnosti, že informace o podepsání dohody ACTA přišla během čtvrtečního dne, je jasné, že svolavatel mohl lhůtu dodržet jen stěží.


Poprvé na demonstraci?

Poměrně nedávnou novinkou je zákaz maskování na demonstraci. Správně by se mělo nyní napsat, na masky Anonymous zapomeňte. Absurdní? Samozřejmě.

Demokratický stát chce zakazovat jeden ze symbolů, který přispěl k pádu arabských diktatur? Je spíš na místě se ptát, zda se tu již nejde o stát policejní, jen jsme ještě neměli příležitost si toho naplno všimnout. Každopádně je to stát, který dělá předem z každého demonstranta možného pachatele. A je na místě připomenout, že některé právní názory považují toto ustanovení zákona za protiústavní. Bohužel zatím neproběhl soudní spor, který tuto věc dotáhl k Ústavnímu soudu.

Tomu kdo se bude během shromáždění maskovat (zakrývat si obličej či jiným způsobem ztěžovat identifikaci) hrozí pokuta za přestupek. Pravdou ovšem také je, že policie v některých případech maskování tolerovala a nepostihovala.

Každopádně na demonstraci nesmíte u sebe mít zbraně. Je dobré mít u sebe občanku či jiný doklad, i když policie nemá pravomoc kontrolovat totožnost kohokoli, často se tak chová. Minimálně je dobré, ptát se v takovém případě na důvod a verbálně oponovat, někdy to dokonce zabere a dotyčný policista, to vzdá.

Nepředpokládal bych ale při víkendových protestech nějaké větší problémy, podle všeho bude policie shromáždění pouze monitorovat a případně odklánět dopravu.

Takže chlapci a děvčata do ulic! Stop ACTA!


P.S. Další informace o shromážděních naleznete na webu shromazdovacipravo.cz.


 

Datum: 28. 1. 2012, Autor: Emil Havran
Přečteno: 3657x
Zobrazit článek pro tisk



Doposud hodnotilo 26 čtenářů, celková známka je 1.


Komentáře k článku

28. 1. 2012
Gabriela
Stop ACTA

28. 1. 2012
Argi
Praha

28. 1. 2012
tom
S policajty se nebavíme

28. 1. 2012
nepodstatne
o nejakej udalosti na slovensku neviete?

28. 1. 2012
Tombik
Kde a kdy budou v Praze protesty

28. 1. 2012
haw
Re: Kde a kdy budou v Praze protesty

28. 1. 2012
Seth
Re: Kde a kdy budou v Praze protesty

28. 1. 2012
nepodstatne
A co na slovensku?

28. 1. 2012

Re: A co na slovensku?

28. 1. 2012
haw
Re: Re: A co na slovensku?

28. 1. 2012
ZAJDAN
to nic neřeší

28. 1. 2012
j
Re: to nic neřeší

28. 1. 2012
me
Re: to nic neřeší

28. 1. 2012
j
Re: to nic neřeší

28. 1. 2012
j
Re: Re: to nic neřeší

28. 1. 2012
an
Masky

28. 1. 2012
haw
Re: Masky

Zdroj: Pirátské Noviny

Comments Bez komentářů »

Stránka 1 z 712345...Poslední »

Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama