Pirátství a Anonymous ve středečních Lidových novinách
Posted on Leden 25th, 2012 by GreyLink in X. Pirátské NovinyPirátství a Anonymous ve středečních Lidových novinách
Dnešní vydání Lidových novin (LN) se na první dvoustraně věnuje tématu pirátství i hnutí Anonymous. Kromě shrnujících informací přinášejí i rozhovor se šéfem oddělení pro počítačovou kriminalitu.
25. 1. 2012
Prostor dostala i Markéta Prchalová z České protipirátské unie a právnička Petra Žikovská z IFPI (Mezinárodní federace hudebního průmyslu). Jejich názory na téma si můžete přečíst níže (zmíněný článek přetiskujeme). Nedostatkem LN je fakt, že na celé dvoustraně neposkytly prostor žádným oponentům a tak stránkách deníku zaznívají pouze vyjádření lidí z průmyslu kopírovacího monopolu, případně policie.
Jako zdroj oponentních názorů na danou problematiku, tak může aktuálně posloužit včerejší Hyde Park České televize, jehož hostem byl Josef Šlerka, vedoucí Studia nových médií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Články jsou spíše rekapitulujícího charakteru a nepřenáší pro zasvěcené čtenáře v zásadě žádné nové informace. I kriminalista Karel Kuchařík uvádí v rozhovoru obecně známé věci, ačkoli by například bylo zajímavé téma stíhání českých „sdílečů“ jeho oddělením, které podle informací Pirátských novin dopadlo na řadu českých občanů.
Ve vydání je zmíněna i kauza „piráta z Liberce“, jedné z největších zastrašovacích a sporných akcí stran kopírovacího monopolu loňského roku. Na Pirátských novinách najdete k případu jak rozhovor s dotyčným mladým pirátem, tak i informaci o reakci Pirátské strany, která na protest zřídila obdobný server, za který byl obyvatel Liberce odsouzen.
Elektronická verze Lidovek je po registraci dostupná za poplatek 10,-Kč.
Končí pirátské servery? Experti říkají, že ne
(Lidové noviny, 25. ledna 2012, Jan Martínek, Michaela Kabátová)
PRAHA – Pro internetové piráty znamenal nedávný zátah novozélandské policie na server Megaupload. com, který skončil jeho vypnutím, citelný úder do zátylku. Některé sdílecí servery se tvrdých postihů ze strany států zalekly natolik, že svůj obsah buď stáhly, nebo radikálně omezily.
To se týká serverů Fileserve. com, Filesonic.com a Uploadstation. com. Z nich si může uživatel už stáhnout jen ten obsah, který na něj sám nahrál. Což de facto znamená jejich konec. Dobrovolně vyklidil pole také server Uploadbox. com. Oznámil, že do konce ledna smaže veškerý svůj obsah.
Odborníci se však shodují, že konec bezplatného stahování filmů a hudby z internetu to neznamená. Naopak, je zatím v nedohlednu.
„Pirátská scéna se rychle vyvíjí a přijde na nové způsoby distribuce,“míní Markéta Prchalová z České protipirátské unie. Upozorňuje zároveň na to, že i v „pirátském byznysu“ se dnes točí velké peníze. „Firmy parazitující na pirátství z toho mají stovky milionů,“ vysvětluje Prchalová.
Za pravdu jí dává i historie internetového pirátství: v roce 2000 zahýbal světem případ serveru Napster, který jako jeden z prvních nabízel zdarma ke stažení hudební soubory. Populární skupina Metallica si všimla, že její skladba byla na serveru ke stažení k dispozici ještě před oficiálním vydáním. Rok trvající a médii ostře sledovaný spor (jehož součástí byl i seznam uživatelů Napsteru o šedesáti tisících stránkách) tehdy kapela vyhrála a Napster byl v roce 2001 vypnut. Rozhodně to však neznamenalo konec sdílecích serverů. Jejich éra naopak tehdy teprve začínala.
Masivní šíření audiovizuálního obsahu nicméně znamená čím dál tím citelnější ztráty pro filmový i hudební průmysl. Podle Petry Žikovské, ředitelky české pobočky mezinárodní společnosti IFPI (Mezinárodní federace hudebního průmyslu), je pro hudební byznys současná situace likvidační. „Současný stav je neudržitelný. Jednáme s ministerstvem kultury, aby do novely autorského zákona zapracovalo i zpřísnění ochrany autorských práv,“ řekla LN Žikovská.
Situace se podle ní vyhrotila i v jiných evropských zemích. „Ve Španělsku neměli loni v hitparádách jediného lokálního umělce. Místní hudba se přestala vydávat, nevyplatila se. Španělsko nedávno přijalo zákon, který soudu umožňuje nařídit správci stránek, aby závadný obsah nejen odstranil, ale zajistil, aby se tam do budoucna neobjevoval. Naše legislativa zatím neumí jasně říci, jestli za obsah těchto serverů nese zodpovědnost kromě uživatele i provozovatel,“ míní Žikovská.
***
Mladý pirát
- Šestnáctiletý mladík z Liberecka byl na začátku minulého roku obviněn z toho, že provozoval internetovou stránku, na které uveřejnil odkazy na online sledování filmů a seriálů.
- Podle České pirátské unie tak způsobil škodu 138 milionů korun, počet zhlédnutí na jeho stránce se celkově pohyboval okolo 15,5 milionu. * V Česku se jedná o první příklad, kdy byl obviněn hlavní správce takových stránek.
- Za porušování autorských práv mu hrozilo až 2,5 roku za mřížemi, dostal ale jen podmínku. Rozsudek je zatím nepravomocný.
Datum: 25. 1. 2012, Autor: red
Přečteno: 461x
Zobrazit článek pro tisk
Doposud hodnotilo 6 čtenářů, celková známka je 1.
Komentáře k článku
Zdroj: Pirátské Noviny