Ondřej Neff: Akce Anonymous považuji za legitimní způsob odporu
Posted on Únor 18th, 2012 by GreyLink in X. Pirátské NovinyOndřej Neff: Akce Anonymous považuji za legitimní způsob odporu
Spisovatel a jeden z nestorů českého internetu Ondřej Neff odpovídá v dnešní Mladé frontě DNES na otázky zástupce šéfredaktora Jiřího Kubíka. V celostránkovém rozhovoru vyjadřuje pochopení pro hackerské akce českých Anonymous, domnívá se, že éra soukromí skončila a předvídá, že lidský druh se jednou zcela propojí s kybernetickými systémy.
18. 2. 2012
Ondřej Neff představuje jedno z mála světlých míst na současné frontové linii kybernetického konfliktu. Zatímco část komentátorů i osobností veřejného života píše svoje hysterické reakce na „teroristy“, jiná část konflikt bagatelizuje, případně si nechce zadat se žádnou stranou (zřejmě podle české zásady „počkáme kdo vyhraje“). Najdou se i tací co střílí do vlastních řad nebo hrají hru na povýšené všeználky, mající pro ostatní jen ironické posměšky. Proto je na místě ocenit kritický (ve všech ohledech) přístup „neviditelného psa“ Astona, který neváhá jít v některých ohledech proti proudu.
V úvodu rozhovoru Neff vyjadřuje sympatie protestům proti omezování internetové svobody Zároveň ale kritizuje pirátství, podle jeho názoru je „pirátská ideologie je nešikovně pojatá, protože oni obhajují v zásadě nesympatickou věc: skutečně je beze sporu, že krást se nemá a že duševní práce je práce jako každá jiná a zaslouží si odměny. Proto je nešťastné, jak to prezentují. Ten problém je podle mě někde jinde.“ Dále už však bohužel téma nerozvádí.
K akcím Anonymous, které vyvolávají jisté kontroverze, uvádí: „Kočka škrábe, tchoř smrdí. Každý se brání, jak umí. Tohle je demonstrace jako každá jiná. Když zemědělci vysypou vagon rajčat před ministerstvo, tak je to taky protest, nějaký akt odporu vůči něčemu, co považují za nesprávné. V tomto smyslu akci Anonymous považuji za naprosto legitimní. Po mém soudu vede pozitivním směrem.“
Neff si nemyslí, že by vláda ustoupila od ratifikace ACTA pod tlakem hackerských útoků, naopak vládu za přehodnocení postoje oceňuje. Oponuje také názoru, že v případě zveřejnění databáze členů ODS došlo k nějakému výraznému narušení soukromí, Neff se naopak domnívá, že soukromí se v informačním věku stává nereálným a neudržitelným faktorem, byť připouští, že „mít mikrofon na záchodě nebo nad postelí“ by nechtěl.
Kritice podrobuje i obchodní politiku vydavatelů a producentů, kteří neumožňují v řadě případů, aby jejich produkty byly legálně dostupné, a upozorňuje, že zisky plynou především výrobcům a jen v menší míře samotným autorům a tvůrcům. „Film jde do kin, je tam čtrnáct dní, měsíc, pak je na DVD a pak zmizí. A podnikatelský záměr je završen. Představa, že bych natočil film a ještě 30 let na něm vydělával, je nereálná. V tomto sporu nejde o autorská práva, ale čistě o obchodní práva lidí, kteří se uměleckého produktu zmocnili a sedí na něm. V tom se s piráty ztotožňuju,“ odpovídá pro MF DNES.
Současný konflikt kolem smlouvy ACTA vidí Neff jako snahu o ovládnutí doposud relativně svobodného Internetu mocenskými a obchodními skupinami, současně se obává zneužití ustanovení ACTA v legislativní oblasti. „Jim vadí ta svobodomyslnost internetu a strašně rádi by chtěli, aby se jich internet bál, aby mu nasadili uzdu. Teď je to bohulibé téma duševní vlastnictví. Pak to bude politická korektnost, pak to bude ochrana menšin… A budeme se bát otevřít hubu, protože bude všude nějaká závora a všude policajt s plácačkou,“ rozhořčuje se spisovatel.
Zástupce šéfredaktora argumentuje podobně jako místopředseda Senátu Přemysl Sobotka v nedávné televizní debatě, když uvádí, že ACTA vznikla na popud USA a Japonska a „shodla se na ní EU“. Neff kontruje: „ Věru nejsem levičák, ale sáhnu do levicového slovníku a řeknu slovo establishment. Ten konglomerát politické a ekonomické moci. To jde napříč světem. Vznikl nějaký komunikační prostor a společnost se v něm začala usazovat. Bez kontroly establishmentu. A ten je z toho nesmírně nervózní. Vezměte si, jak na toho nešťastníka z WikiLeaks upletli absurdní obvinění ze sexuálního harašení. Jinak na něj nemohli. Proto se nedivte internetové komunitě, že je naježená při každém náznaku takovýchto postupů. Brání svobodnou komunikaci.“
Neff dále přiznává i nevýhody otevřeného prostoru internetu, vadí mu, že za internetová média (sám dvě provozuje) není zvykem platit ani minimální částky i to, že otevřené šíření informací využívají také „skuteční dementi a zlí lidé“ i nacisté a podobné skupiny.
Spisovatel sci-fi románů předpokládá další vývoj v oblasti hlasové komunikace s počítači. „Bude to mít obrovské důsledky, včetně psychických a sociálních. Pokud jde o nějaké další dopady, myslím, že dojde k interakci s člověkem a že vzniknou jiné smyslové orgány než zrak, hmat, chuť a sluch. Že se fyzicky staneme součástí toho systému.“
Celý rozhovor v dnešní Mladé frontě DNES.
Datum: 18. 2. 2012, Autor: haw
Přečteno: 640x
Zobrazit článek pro tisk
Doposud hodnotilo 8 čtenářů, celková známka je 1.
Komentáře k článku
Zdroj: Pirátské Noviny