Kdo jsou vlastně ti Piráti?
O víkendu se sejdou členové a příznivci České pirátské strany na jednání celorepublikového fóra. Zvolí si nové vedení, prodiskutují další postupy jak v nadcházejících volbách letos na podzim, tak směřování v dalších dvou letech, které vyvrcholí dalšími volbami, ve kterých chtějí Piráti rozhodně uspět.
24. 8. 2012
V posledních dnech je Pirátů plný Deník Referendum. Není to jen důsledek víkendového jednání, ale oni jsou vlastně dost podezřelí. Relativně mladá strana, která o sobě tvrdí, že je jiná než ty ostatní. Takových tu už bylo. Tvrdit nestačí.
Takže, jsou jiní? A jestli ano, tak v čem?
Typický Pirát: Mladý kluk, informatik. Jenže to není tak jednoznačné. Nějak podobně to začalo, nakonec mládí je pojem relativní a kdo z nás nepracuje s informacemi, že? Ale ony jsou tu i ženské. Jedna z nich právě píše tento článek. Ne úplně mladá, navíc učitelka, ředitelka. A ještě se cpe do předsednictva. A podobných je tu víc. Takže je nutno najít jiné argumenty proti Pirátům, než že jsou mladí a nezkušení. Ale třeba něco najdeme.
O co jim jde: Přece o bezplatné stahování hudby a filmů z internetu. Nic jim není svaté, zákazy a pravidla jsou přece proto, aby bylo co překračovat. Ohrožují tvůrce, ohrožují trh, jestli to někdo nezarazí, zlikvidují hudební a filmový průmysl. O tom, jak to je, si můžete přečíst třeba v Pirátských novinách. A když se podíváte na webové stránky Pirátů, tak zjistíte, že jsou to docela byrokrati, tedy alespoň ve smyslu propracovaného systému pravidel, předpisů. Navíc dost dbají na to, aby se daná pravidla dodržovala. A většina používá svobodný software (patří to do pravidel). A předseda pořád čte, navíc papírové knížky, kupuje si originální CD a DVD. A kdo by nekupoval, když je lze zakoupit za pár korun. A vlastně, jak se to může vyplatit, prodávat filmy na DVD za 40 korun, někdy i levněji. Vždyť za tuhle cenu si to koupí skoro každý, proč by ilegálně stahoval. A kdyby šlo koupit si za pár kaček film, na který mám právě náladu, přes internet, okamžitě zaplatit a koukat, to už by se snad stahovalo jen ze sportu.
Taky mluví pořád o transparentnosti: Transparentní hospodaření, tedy transparentní účet, k tomu všechny doklady (účtenky, faktury, objednávky, smlouvy) naskenované na internetu. Každý si dohledá, zda je vše v pořádku. Stejně tak jsou zveřejňovány všechny doklady týkající se výběrových řízení. Tak to Piráti už mají, zavedení ve všech organizacích a úřadech, kde se hospodaří s veřejnými prostředky, by vážně neměl být problém. Samozřejmě kromě informací, na které se vztahuje zákon o ochraně osobních údajů.
Ale dostane se každý na Internet, bude umět vyhledat potřebné informace? Ve veřejných knihovnách by internet zdarma být měl. Prý je to pro stát drahé. Uvědomíme-li si rozdíl mezi cenou a hodnotou (užitnou, morální), tak není co řešit. Zasáhneme několik much jednou ranou. Zjednodušíme administrativu, ušetříme na dopravě, zachráníme kus lesa (pryč s papíry), můžeme vzdělávat na dálku, nemusíme zřizovat speciální kontrolní komise pro kontrolu hospodaření politických stran. Vždyť občané budou kontrolovat průběžně. A kde není knihovna, tam je místní úřad.
Budou to všichni umět? Prý má být vzdělávání prioritou. To nakonec tvrdí úplně všichni, kteří se ucházejí o hlasy voličů. Budeme-li používat svobodný software, něco málo ušetříme. Vzdělávání dětí a mládeže je na zvláštní článek, ale co ti dospělí, kteří se neměli kde naučit používat informační technologie? Každá škola má nějakou tu počítačovou učebnu a potřebuje prostředky. Každá škola má zřizovatele, který by se měl starat o všechny generace. Tak proč to nespojit. V mnoha obcích se to už děje. Není přece potřeba všechno platit. Prostá výměna hodnot je také možná.
Piráti se starají jen o internet, nic jiného je nezajímá, ničemu jinému nerozumějí: Pirátský program se pomalu, ale jistě rozšiřuje o nové kapitoly. Nemá cenu napsat všechno rychle. O všem diskutují, hádají se, argumentují, shromažďují informace. A pořád dokola, dokud to není přijatelné pro většinu členů. Vzhledem k tomu, že už nejsou jen partou mladých kluků informatiků, tak lze pracovat na dalších tématech. Nakoukněte, možná to není úplně dokonalé, tak poraďte.
Tak vpravo nebo vlevo: Oni tvrdí, že ani jedno. Není problém najít poměrně čerstvé články, které tvrdí, že to není možné. Jsem asi naivní, ale myslím si, že to možné je. Pokud je Pirátská strana neideologická… A může být vůbec politická strana neideologická? Asi tak úplně ne.
Budeme-li definovat ideologii jako soubor idejí, tedy myšlenek, tak bychom museli přestat myslet. A to nechceme, nemůžeme, neumíme. Jsme-li bdělí, je problém nemyslet. Jogíni by něco namítali, ale abstrahujme od jogínů (nic ve zlém, chci si to zjednodušit). Ideologie tedy v nějaké podobě ano. Tak i pravolevost? Transparentnost, otevřený stát, svobodný přístup k informacím, ochrana soukromí, svoboda myšlení. Pravá nebo levá? Podpora slabých, to je doleva, přístup ke vzdělání bez bariér, bez školného ve veřejných školách, taky doleva. Pryč s cenzurou, žádná ACTA, INDECT, porušování soukromí v nejrůznějších podobách, pod rouškou boje proti terorismu a kriminalitě. Tyhle atributy bývaly spojovány s levicovými režimy. Nebo prostě jen s režimy? Takže třeba i vpravo. A není to vlatně jedno, jestli vlevo nebo vpravo? Prostě funkčně a kritériem je člověk. Nebudu se tu zabývat financemi, ekonomickou krizí, státním dluhem apod. Zkusme se od toho na chvilku oprostit a přemýšlejme o dětech, o zdraví, kráse, lásce, svobodě. Je dost jídla, šatů, příbytků? U nás ano, jen to pro všechny není dostupné. Možná je toho dost i pro celé lidstvo, jen to pro všechny není dostupné. Přemýšlejme.
A co s tím mají společné Piráti? Oni taky pořád o něčem přemýšlejí, občas vymyslí i nějaký ten nesmysl. A zase se hádají, přou, podporují, přesvědčují, potom hlasují.
Prostě jak malí…. nebo je to jinak?
Datum: 24. 8. 2012, Autor: Lenka Julie Matoušková
Přečteno: 197x
Zobrazit článek pro tisk
Doposud hodnotilo 12 čtenářů, celková známka je 1.25.
Komentáře k článku
Zdroj: Pirátské Noviny