IFPI chce poplatek z mobilů, Hadopi i právní odpovědnost provozovatelů za obsah
Posted on Únor 16th, 2012 by GreyLink in X. Pirátské NovinyIFPI chce poplatek z mobilů, Hadopi i právní odpovědnost provozovatelů za obsah
Pokud si někdo myslel, že lobbisty průmyslu kopírovacího monopolu přiměje bouře kolem ACTA k nějaké sebereflexi, byl na omylu. Petra Žikovská v rozhovoru pro týdeník Reflex odkrývá karty – požaduje sledování uživatelů internetu, jejich odstřihávání (HADOPI), právní odpovědnost provozovatelů internetu za obsah i nový poplatek kolektivním správcům za mobily.
16. 2. 2012
Aktuální vydání týdeníku Reflex přináší rozhovor Luďka Staňka s ředitelkou české pobočky IFPI (Mezinárodní federace fonografického průmyslu) Petrou Žikovskou. Jedna z hlavních postav tuzemského boje proti sdílení prozrazuje nejen svůj „antipirátský“ pohled na svět, ale i konkrétní záměry a cíle IFPI.
Žikovská používá oblíbenou fintu ohledně dohody ACTA, která podle jejich slov „na běžném životě občana České republiky se nic nezmění.“ Často kritizovaná opatření z dohody ACTA dávno vypadla a dohoda je podle Žikovské neškodná. Trochu překvapivě pak ovšem přiznává, že to co se zřejmě nepodařilo plně prosadit v ACTA, bude cílem dalšího snažení jejího sdružení.
„Já si myslím, že něco je potřeba udělat, protože situace na internetu je neudržitelná – alespoň z pohledu držitelů autorských práv. Určitě si nemyslím, že by to zachránily kontroly počítačů na hranicích, ale třeba zapojení poskytovatelů internetového připojení do vymáhání autorských práv je jedna z cest. A rozhodně je potřeba stanovit odpovědnosti – musí být jasně dané, kdo je na internetu za co odpovědný,“ odpovídá Žikovská na otázku, zda je škoda, že represivní opatření byly z dohody ACTA vypuštěny. Žikovská vkládá své naděje do Evropské unie, která se chystá upravit směrnici o vymáhání práv k duševnímu vlastnictví. Podle Žikovské bude toto jednání „daleko důležitější než nějaká ACTA“.
Ředitelka IFPI také otevřeně uvádí, že chce v Česku zavést úřad po vzoru francouzské digitální gilotiny (HADOPI), která na základě udání IP adresy po opakovaném sdílení obsahu chráněného kopírovacím monopolem zablokuje daného uživatele. Dále prozrazuje, že na hledání pirátů používají specializovaný software a že ročně předají policii ke stíhání přibližně 150 osob.
V části rozhovoru věnované kritizovaným poplatkům za prázdná média a další kopírovací technologie Žikovská poplatky obhajuje a považuje je za spravedlivou náhradu autorům, byť jen v úrovni „drobné kompenzace“. Z toho důvodu usiluje IFPI o zavedení poplatku i z mobilních telefonů. „Pravda ale je, že aktuální jsou třeba boje o poplatek z mobilních telefonů. My říkáme, že by tam měl být, Nokia říká, že ne ….,“ uvedla v rozhovoru ředitelka, která tento požadavek zdůvodňuje tím, že přes mobily lidé poslouchají i hudbu.
Další fronta, na které se IFPI snaží přitvrdit je vláda. „Tlačíme na vládu ČR, aby bylo možné změnit legislativu. V tom smyslu, aby bylo možné jednoznačně nastavit odpovědnostní vztahy na internetu. Existuje tzv. e-commerce directive, která se u nás transponuje do Zákona o některých službách v informační společnosti, a v tomhle zákoně je tzv. Safe Harbour, bezpečný přístav. Ten zákon říká, že provozovatelé internetových služeb, kteří mají na svých serverech obsah, do něhož nezasahují, nemohou ručit za jeho obsah. To má logiku. Jenže není jasné, zda je podle tohohle zákona odpovědné třeba Uloz.to, které do obsahu také nezasahuje, ale má na stránkách vyhledávání. Takže my chceme změnit tenhle zákon a přenastavit pravidla tak, aby bylo možné postihovat ty, kteří na internetu pracují s nelegálním obsahem. Teď, když zažalujeme Uloz.to, bude šance na výhru, s nadsázkou řečeno, padesát na padesát. My chceme mít tu jistotu stoprocentní,“ objasňuje svůj postoj k problematice Žikovská.
V závěru rozhovoru si Žikovská stanovuje metu, kterou by chtěla dosáhnout v potírání pirátství: „Čísla jsou velmi nepřesná. Každý rok jsou v tomhle směru zveřejňovány odhady, jež jsou kvalifikované, ale stále jen odhady. Ta čísla jsou v Česku údajně kolem 50 procent populace (přičemž 100 procent je všechno včetně kojenců a důchodců), která stahuje nelegální soubory. Ale znovu zdůrazňuji, je to odhad.“ Žikovská by ráda dosáhla toho, aby se tento odhad snížil na 10 procent.
Dodejme, že nic jako „stahování nelegálních souborů“ v Česku v oblasti zábavy neexistuje. Stahovaní autorsky chráněného obsahu pro osobní nekomerční potřebu je zcela legální, což právnička Žikovská pochopitelně ví. Není tedy divu, že se česká skupina Anonymous ohradila proti tomu, že ředitelka IFPI záměrně šíří nepravdivé informace. V Reflexu to opět předvedla názorně.
Aktualizace (16.2. 13:45) – Reflex mezitím zveřejnil na webu úvodní část rozhovoru s Petrou Žikovskou.
Datum: 16. 2. 2012, Autor: haw
Přečteno: 2530x
Zobrazit článek pro tisk
Doposud hodnotilo 22 čtenářů, celková známka je 1.22.
Komentáře k článku
Zdroj: Pirátské Noviny