Další omezování občanských práv v novele stavebního zákona
Posted on Červen 11th, 2012 by GreyLink in X. Pirátské NovinyDalší omezování občanských práv v novele stavebního zákona
V pátek 15. června bude parlament hlasovat o pozměňovacích návrzích k vládnímu návrhu novely stavebního zákona. Novela ztěžuje možnost občanů účastnit se rozhodování. To by omezilo míru demokracie a nahrálo korupci na stavebních úřadech. Nedostatky je možné zmírnit schválením poslaneckých návrhů. Co hrozí?
11. 6. 2012
Někteří politikové dopřávají sluchu průmyslníkům a developerům a snaží se naši zemi, pokud jde o demokratické principy, posunout na Východ. Vyloučení občanů z rozhodovacích procesů nahrává korupci, kterou se tato vláda zavázala vymýtit. Pokud budou mít občané přístup na jednání úřadů jen u některých záměrů, rozhodování o ostatních se vymkne veřejné kontrole. Přitom je známo, že nejvyspělejší země Evropy se vedle silné ekonomiky vyznačují také silnými demokratickými principy. To by mělo být také cílem České republiky.
Podle pozměňovacích návrhů by občané směli vznášet připomínky pouze k vlivu projektů na vzhled krajiny, chráněné druhy zvířat a rostlin či veřejnou zeleň, nikoliv už k jejich vlivu na zdraví a kvalitu života lidí (PN A31 z návrhů hospodářského výboru). V současné době přitom stavební úřady běžně uznávají připomínky týkající se prašnosti či hluku. Lidé obvykle nemají nic proti stavbě nového supermarketu v sousedství, vadí jim ale, pokud je investor například hodlá obtěžovat nočním provozem hlučných stavebních strojů a těžké nákladní dopravy na staveništi. Uvedený pozměňovací návrh by stavebním úřadům zabránil, aby tuto typickou připomínku řešily. Navíc jde o novelizaci zákona o ochraně přírody a krajiny, který věcně nesouvisí s projednávaným vládním návrhem novely stavebního zákona – tedy o tzv. legislativní přílepek, o němž by podle Ústavního soudu poslanci vůbec neměli hlasovat.
Doporučujeme proto poslancům, aby hlasovali následovně:
K1-K7 pro / účast občanů
A31 proti / účast občanů, pravomoc ČIŽP
B39, G, H proti / protiústavní přílepek k zemědělskému půdnímu fondu
Omezení účasti veřejnosti by správní řízení neurychlilo, protože jeho pevné lhůty (platné pro všechny účastníky) zůstávají beze změn. Ve skutečnosti bývá protahování řízení způsobeno chybami úřadů. Pravým důvodem omezování účasti veřejnosti je skutečnost, že lidé již mnohokrát v minulosti upozornili na případy, kde byla následně prokázána korupce či porušování zákonů. Právě obava z dohledu veřejnosti a snaha nadále obcházet zákon stojí za návrhem ČAAI.
Žádáme proto:
1. zachování procesu posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. EIA) jako samostatné procedury v kompetenci orgánů ochrany životního prostředí a rozšíření možnosti občanů žalovat chybné závěry EIA u nezávislého soudu,
2. zachování práva občanů a občanských sdružení účastnit se stavebních řízení a zahrnutí také obecních samospráv mezi účastníky stavebních řízení,
3. zachování práva občanských sdružení účastnit se správních řízení, v nichž se jedná o životním prostředí (kácení stromů, otevírání lomů a dolů, nakládání s odpady apod.), zahrnutí také občanů žijících v daném místě a vlastníků dotčených nemovitostí do těchto řízení, a zachování práv občanů a vlastníků nemovitostí v místě velkých dopravních, vodních a energetických staveb.
Datum: 11. 6. 2012, Autor: Jiří Demel
Přečteno: 413x
Zobrazit článek pro tisk
Doposud hodnotilo 6 čtenářů, celková známka je 1.
Komentáře k článku
Zdroj: Pirátské Noviny