Co dál s ACTA?
Překotný sled událostí posledních dní zatím nedával příliš prostoru k zastavení. Nyní je možná čas na oddechovou pauzu a především reflexi toho co se stalo a hlavně toho, co může následovat. Vyhrají ACTA nebo StopACTA?
5. 2. 2012
Klíčová slova, která odstartovala zatím nejsilnější protesty za svobodný Internet v historii, znějí SOPA, PIPA, Megaupload a ACTA. V krátkém sledu tak eskalovaly různé aktivity ochránců zastaralého modelu kopírovacího monopolu. Všimněme si, že všechny jsou represivní povahy a to dokonce někdy v takové míře, že překračují těžce nabité občanské svobody vybojované předchozími generacemi.
Hlavní pozitivní zprávou v sérii těch negativních je skutečnost, že se podařilo oslovit a zaktivizovat širokou veřejnost. Intenzita protestů je překvapující. Něco takového se nepodařilo za více jak rok na ekonomické a sociální rovině opozičnímu hnutí kolem ProAltu či jiným podobným skupinám.
Klíčovou roli v Evropě zřejmě sehrál výrazný odpor polské mládeže, která dokonce dokázala přerušit ratifikační proces dohody ACTA.
Tím se dostáváme k tomu, že je nejvyšší čas formulovat požadavky a stanovit si cíle. Upozorňovat jen na to, že ACTA je špatná už nestačí. Jedním z rizik je scénář plíživého přijetí ACTA – zájem médií, a následně lidí opadne, kauzu překryjí jiné události, politické struktury v tichosti či pod různými výmluvami smlouvu ratifikují. Přitom minimálně zastavení procesu ratifikace je možné již nyní, jak ukazuje polský přiklad.
Otázkou je, kdo má požadavky tohoto druhu formulovat. Zatím v protestních akcích celkem logicky dominuje Pirátská strana. Ovšem internet není jen záležitostí jednoho politického subjektu. Vhodnějším a respektovanějším předkladatelem požadavků by mohla být ad hoc vzniklá koalice proti ACTA z řad široké a odborně fundované veřejnosti. Zatím bohužel neexistují náznaky vzniku něčeho takového, byť zde jsou podobné pokusy z minulosti (např. Internet bez cenzury).
V tomto směru hrozí další riziko. Riziko rozdělení odpůrců ACTA do různých znesvářených táborů. Že je něco takového reálné, lze vysledovat z některých diskusí posledních dní. Navíc taktiku „Rozděl a panuj“ ovládají političtí profesionálové spolehlivě, s její pomocí se udržují u mocí, již pěknou řádku let. Je velmi pravděpodobné, že může zabrat i tentokrát.
I pokud by tento scénář nastal, není vše ztraceno. Odpor proti ACTA nemusí nutně stát na několika výrazných osobnostech českého internetu. A pokud se nedokáží spojit, může se obejít i bez nich. Hlavní a spolehlivou silou se může stát odhodlání „anonymních“ lidí nesmířit se s tím, co vládnoucí politici doposud s Internetem předvádějí. Možností k protestům je celá řada, rozhodující bude výdrž, ale i to, zda protestní vlna dokáže vygenerovat schopné a přesvědčivé osobnosti. Případně, zda je nejschopnější subjekt dokáže strhnout na svou stranu.
Idea svobody je věčná, jen její konkrétní forma se v časech proměňuje. Dnes má podobu vašeho osobního komunikátoru s celosvětovou informační Sítí. Nenechte se o ni připravit těmi, kteří již dávno osekali váš život na stereotypy, které vám přijdou samozřejmé a neměnné. Zápas za svobodný internet je jedna z příležitostí, kdy lze tyto věci měnit.
Datum: 5. 2. 2012, Autor: Emil Havran
Přečteno: 164x
Zobrazit článek pro tisk
Doposud hodnotilo 7 čtenářů, celková známka je 1.71.
Komentáře k článku
Zdroj: Pirátské Noviny