Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

Legalizace konopí pro léčebné účely po česku – krok vedle

Politici projednávají zákon, jehož přijetí by nejspíše přineslo více špatného než dobrého. Chtějí legalizovat léčebné konopí, ale vlastně jenom trochu a hlavně typicky špatným způsobem.

24. 8. 2012

Jeden z návrhů, které leží v momentálně spícím Parlamentu, se zabývá legalizací konopí pro léčebné účely. Vychází z vědecky zjištěných pozitivních účincích marihuany při některých onemocněních. „Hurá,“ jásají možná někteří, „konečně lidé, kteří pěstováním konopí pomáhají ostatním, za to nebudou trestáni!“ To by bylo sice pěkné, jenže tomu tak není. V tomto článku se budu snažit vysvětlit, jak se věci mají a zkusím se zamyslet, jak z toho ven.

Problémů je mnoho

Jaké jsou zákony dnes? Nutno uznat, že nejsou v porovnání s ostatními zeměmi tak přísné, protože za užívání či držení marihuany v malém množství (podle této vyhlášky je to do 15 g sušiny) můžete dostat pouze peněžní pokutu. Pěstování ve velkém je už ale průšvih a je jedno, že mnoho pěstitelů konopí následně poskytuje svým pacientům pro léčebné účely. Tací lidí jsou po dopadení vláčeni po soudech. Jestliže je na celé téhle tragikomedii alespoň nějaká světlá stránka, pak to, že jsou alespoň někdy sproštěni viny (namátkou např. tyto dva případy z minulého roku, případným zájemcům o další případy určitě Google prozradí víc).

A zde narážíme na první a dosti zásadní problém připravovaného zákona. Proč? Cituji z důvodové zprávy k návrhu: „(…) dochází často k tomu, že osoby zneužívající a pěstující konopí i mimo dosud nedovolený léčebný kontext používají léčebné využití konopí jako účelovou argumentaci vůči orgánům činným v trestním řízení. Vzhledem k dosavadní nemožnosti legální léčby konopím na tuto argumentaci v některých případech přistupují i soudy. Cílem předkládané novely je tato dvě jednání jednoznačně odlišit a posílit tak význam právní úpravy regulující nakládání s omamnými a psychotropními látkami, což povede ke zvýšení vymahatelnosti práva a ochrany společnosti.“ To jednoduše znamená, že jedním z cílů zákona je, aby samopěstitelé už před soudem neměli šanci.

Napadlo vás, že samopěstitelů už přeci nebude potřeba, když si pro konopí nemocní budou moci dojít do lékárny? Zde narážíme na dva problémy. Za prvé kritéria pro předepsání léčebného konopí budou nejspíše dost tvrdá, aby se „zamezilo zneužití konopí pro jakékoliv jiné než léčebné účely“, a za druhé je dosti pravděpodobné, že konopí bude jednoduše příliš drahé. Z návrhu to totiž vypadá, že z pěstování konopí se jednoduše stane byznys. Počítá se zhruba s 3 až 10 subjekty, kterým bude udělena licence na výrobu léčebného konopí. A to ještě není všechno. Ačkoliv původní návrh počítá s českými výrobci, vláda se vyjádřila, že nejlepší by bylo z počátku dovážet z ciziny, protože bude nějakou dobu trvat, než čeští výrobci dodají první použitelné rostliny. Ať tak či onak, jaká asi bude cena tohoto konopí? Myslím, že reálný odhad je zhruba 100-200 za gram, z ciziny i více. (Navíc všichni moc dobře víme, jak u nás fungují výběrová řízení – kdo nám zaplatí víc, tomu udělíme licenci.) Mnoho lidí si nebude moci lékařské konopí dovolit.

A perlička na závěr – vláda chce, aby vznikl nový úřad zabývající se pouze léčebným konopím, namísto toho, aby se pouze rozšířila působnost Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Jistě, čím více úřadů, tím lépe!

Abych pořád jen nenadával, jednu světlou stránku na tomto zákoně vidím – psychologický vliv na společnost. Určité skupině lidí, kteří z nevědomosti považují marihuanu za strašlivou drogu, totiž předá zprávu, že tak hrozná není a že může i léčit. To je ovšem efekt zcela jistě nezamýšlený (strach ze „zneužívání“ marihuany je v důvodové zprávě čitelný) a proto není co chválit.

Co s tím? Nechme lidi, ať si konopí pěstují sami

Jak zařídit, aby pacienti měli snadný přístup ke konopí a netrpěli kvůli přinejmenším hloupým zákonům? Odpověď je jednoduchá – povolit samopěstitelství pro léčebné účely. U soudu by se pak musela prokázat vina pěstitele (neboli dokázat, že konopí využíval pro jiné než léčebné účely) a ne naopak. Jaký by tato změna měla účinek? Protože pěstování konopí není zas tak drahá záležitost (cenu v současnosti zvyšuje jeho nelegálnost), mohli by si ho pacienti pěstovat sami či ho získávat od nějakého pěstitele-léčitele, vlastně jak to dělají dnes, ale beze strachu, že je někdo bude vláčit po soudech. Ceny by navíc klesly, protože rizikovost způsobená ilegalitou přidává čemukoliv hodnotu.

No a negativní důsledky? To snad každému hned dojde. Pěstitelé-uživatelé a pěstitelé-obchodníci by se často vymlouvali na to, že konopí pěstují pro léčebné účely a přitom by tomu tak nebylo. Což by vedlo k hrozivé situaci, že každý, kdo se bude chtít dostat k marihuaně, to bude mít jednoduché. To by byl obrovský rozdíl oproti dnešku — ne, počkat, vlastně nebyl. Vzhledem k tomu, že taková situace platí už dnes, by se nic strašného nestalo. Jak možná víte, Češi jsou největší uživatelé konopí v Evropě. A jaký to má negativní vliv na společnost? Žádný. Občas si potáhnout z jointu jednoduše není nic špatného. Užívání marihuany je méně škodlivější i návykovější než užívání alkoholu či kouření cigaret. Když někdo neužívá marihuanu s rozmyslem, asi to zrovna zdravé nebude, nicméně tak to je se vším – s alkoholem, s cigaretami, s tučným jídlem… Ale proč to zakazovat? Jak jsme viděli v minulosti s alkoholem, prohibice moc nefunguje.

A vůbec, legalizujme všechno

Ilegalita drog má mnoho negativních důsledků. Například je nelze regulovat. Protože jsou nelegální, dostane se k nim dítě stejně dobře jako dospělý. Dealerům záleží pouze na zisku, takže prodávají komukoliv. Zároveň nelze zaručit, že prodávané drogy dosahují dostatečné kvality. To možná zní trochu hloupě, ale je nežádoucí, aby uživatelé drog užívali nekvalitní směsi, protože to s sebou nese závažné zdravotní důsledky.

Dalším problémem je financování mafií, které kriminalizace způsobuje. Válku proti drogám nelze vyhrát, jak můžeme vidět např. v USA či v Mexiku, kde dosahuje obrovských rozměrů. Utrácí se za ní hromadu peněz, které by mohly být věnovány na léčbu závislých, osvětu a prevenci. Na stejné účely by pak šly peníze „vydělané“ legálním prodejem drog. Dnešní drogová politika je jednoduše politikou strachu a je iracionální.

Jedním z hlavních problémů kriminalizace drog je dopad na jejich uživatele. Místo toho, aby se s nimi zacházelo jako s nemocnými (což ti závislí jsou), jsou považováni za zločince. Čím se provinili? Tím, že ublížili sami sobě, a v mnoha případech ani to ne. Za to jsou (a teď dávám příklad z USA) uvězněni a častokrát se jim tak zhroutí celý život.

Je důležité si uvědomit, že stejně jako nelze zabránit sdílení kultury na internetu, nelze reálně zabránit ani užívání drog. (Chtěli bychom to vůbec? Chtěli bychom např. svět bez alkoholu nebo marihuany? Někteří nejspíše ano, ale mají snad právo určovat styl života ostatním?) Určitá skupina lidí bude drogy užívat vždy a cestu si najde. Proč by se ale tato skupina měla rozšířit tím, že drogy budou najednou legální? Legalizace neznamená podpora. Legalizace je pouze racionální odpovědí na současný stav, kdy válka proti drogám škodí více, než drogy samotné. Lidé, kteří si nepíchají heroin, to nedělají kvůli tomu, že je to nelegální, ale protože jim to za to nestojí.

Jediný problém, který by mohl s legalizací drog nastat, je, že by se z drog stal byznys. Tomu ale lze zabránit rozumnými zákony. Drogy by měly být regulované podle vědecky prokázané škodlivosti, takže reklamy na „nejlepší kokain v Česku“ bychom se v televizi nedočkali.

 

Datum: 24. 8. 2012, Autor: Adam Zábranský
Přečteno: 68x
Zobrazit článek pro tiskDoposud hodnotilo 5 čtenářů, celková známka je 1.


Zdroj: Pirátské Noviny

Zanechej komentář


Související příspěvky:


Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama