Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect Dnešní datum: Aktuální čas: Svátek má: • Podpořte GreyLinkDC++ libovolnou částkou se systémem PaySec. • Copyright © 2007 - 2012 GreyLinkDC++ • All rights reserved.

Hacktivističtí hrdinové z GhostShell a důvody pro jejich boj

10. prosince vypustilo hackerské uskupení GhostShell do světa údaje o více než milionu účtů získaných z databází Interpolu, FBI, NASA, ESA a mnoha dalších organizací. Aktivity této skupiny, která v letošním roce provedla už řadu dalších úspěšných operací, k sobě pochopitelně přitáhla pozornost médií, zprávy ovšem mlčí o příčinách, které GhostShell i další podobné skupiny nutí k činu.

12. 12. 2012

Pro přiblížení profilu skupiny GhostShell si nejprve dovolím připomenout její nejúspěšnější projekty.

Projekt Hell Fire (Pekelný oheň)
Na protest proti zatýkání hackerů ze skupiny LulzSec a hnutí Anonymous zveřejnila GhostShell množství dat především z amerických serverů. Jednalo se o záznamy z Wallstreet, CIA, MIT, poradních firem, bank, policejních oddělení, výzkumných institucí a dalších soukromých i státních subjektů.
Záznam projektu
Mirror

Projekt West Wind (Západní vítr)
West Wind cílil na informace z mnoha světových univerzit, GhostShell se snažila poukázat na nerovnováhu vzdělávacího systému a jeho celkovou zaostalost za moderními technologiemi.
Záznam projektu
Mirror

Projekt Black Star (Černá hvězda)
V souvislosti se zaváděním blacklistu v Rusku vyhlásila GhostShell ruským úřadům kybernetickou válku a na Internet umístila databáze získané ze stránek ruských podniků a policejních složek.
Záznam projektu
Mirror

Projekt White Fox (Bílá liška)
Zatím poslední z projektů GhostShell. Skupina na Internet v prosinci 2012 umístila ohromné množství uživatelských účtů získaných z Interpolu, FBI, NASA, ESA a mnoha dalších vládních organizací či dodavatelů, kteří mají kontrakty s těmito organizacemi. GhostShell se též připojila k výzvě Anonymous ohledně operací spojených s konferencí o telekomunikacích.
Záznam projektu
Mirror

Obrovský rozsah provedených operací je vskutku zaznamenáníhodný, stejně jako fakt, že GhostShell se snaží dbát na to, aby leaky databází, které světu poskytuje, způsobily pokud možno minimální riziko pro uživatele Internetu a obyčejné občany. GhostShell svými průniky do nejrůznějších systémů poukazuje hlavně na neschopnost odpovědných institucí svá data zabezpečit. Díky mediální pozornosti, která se skupině dostává díky masivním únikům dat, připojuje ke svým vyjádřením vzkaz pro všechny vlády a korporace, které jsou tak nebetyčně drzé, že stále pomýšlejí na regulaci a cenzuru Internetu. Vzkaz je ve své podstatě velmi prostý: Neopovažujte se Internet omezovat, Internet si přeje zůstat svobodný. Souběžně s tím se GhostShell pokouší přitáhnout pozornost ke kontroverzním tématům, ke kterým patří například studentské půjčky ve Spojených státech, které jsou příčinou zadlužování mladé generace na několik desetiletí dopředu.

Přestože se GhostShell (název skupiny se dá volně přeložit jako “Skořápka ducha”) podařilo tento svůj vzkaz, pod který by se každý racionálně uvažující člověk podepsal, rozšířit do všech koutů světa, média převážně přiživují ve veřejném mínění dojem, že se jedná o nebezpečná individua, se kterými by se mělo zacházet jako s bombovými atentátníky. Opět tedy dochází k základnímu nepochopení motivace hacktivistů – či spíše média tyto zprávy píšou přímo na objednávku, aby zastánci internetové regulace mohli donekonečna poukazovat na jakési “hackerské nebezpečí”. Média se tak nemusí obtěžovat s pochopením a tlumočením sociologického aspektu podobných činů a nadále fungují jako hlásná trouba libovolného režimu.

Co tedy vede člověka – hackera – k tomu, aby vnikl do uzavřeného systému a vzal z něj data, která následně zveřejní na Internetu? Touha po zisku? Těžko, v takovém případě by se hacker o svůj úlovek nedělil. Touha po slávě? Hacker si přeje zůstat v anonymitě, netouží po tom stát se celebritou. Chuť se pobavit? Tento důvod patrně hraje velkou roli, hackeři bývají často velmi hraví, ale risk, který jim hrozí při případném odhalení, se málokdy vyrovná zábavě. Tím hlavním důvodem tedy zůstává rozhodnutí něco změnit. Podílet se na tom, jak svět vypadá a funguje – což je něco, co je nám všem znemožněno i ve zdánlivě demokratických zemích. Nemůžeme se vyjádřit jinak než při rituálu voleb, který bývá zmanipulován a ve většině případů je dopředu rozhodnuto o výsledku díky propracované psychologické hře, ve kterou zásadní úlohu hrají právě média, která formují názor většinové společnosti. Demonstranti bývají rozháněni, petice ignorovány a absence prvků přímé demokracie v podobě referend nebo přímé odvolatelnosti veřejných činitelů způsobují ve společnosti to, co je s oblibou nazýváno “blbou náladou”. Jak by také mohli být lidé dobře naladěni, když je jim stále více dáváno najevo, že na jejich názorech nezáleží?

Hackeři, čili lidé, kteří díky svým schopnostem bývají zaměstnáni na velmi výnosných pozicích v IT sféře, si toto velmi dobře uvědomují. Mívají široký rozhled a dokáží pracovat s informacemi – ať už mají formu kódu v příkazové řádce nebo zpráv z mnoha na sobě nezávislých zdrojů. Mohli by ignorovat současný vývoj globální civilizace, ale to by šli sami proti sobě, museli by zanevřít na principy fungování vlastního oboru, protože by tolerovali něco, co nefunguje. Namísto toho se rozhodli projevit a vyjádřit svůj nesouhlas s nefunkčním společenským systémem, na jehož úskalí nejsnáze upozorňují ve velkolepém a kontroverzním stylu – zcizením dat. Ne pro osobní prospěch, ne se záměrem škodit. Pro šanci narušit současné rozdělení moci, kdy celé světové obyvatelstvo doslova dělá otroky několika vyvoleným zájmovým skupinám, které si svět rozparcelovali do několika sfér svého vlivu.

Ne, hackeři nejsou zločinci. Jsou to hrdinové. Hrdinové, kteří nepotřebují bojovat s mečem či kulometem v ruce. Stačí jim informace, které do světa vypustí a doufají, že se lidé konečně bez ohledu na ideologii spojí a dají jasně najevo svůj nesouhlas s tím, že se s nimi zachází jako se zbožím.

GhostShell o svých aktivitách pravidelně informuje na twitteru.

 

Datum: 12. 12. 2012, Autor: Adam Skořepa
Přečteno: 200x
Zobrazit článek pro tisk



Doposud hodnotilo 7 čtenářů, celková známka je 1.


Zdroj: Pirátské Noviny

Zanechej komentář


Související příspěvky:


Domů | NovinkyKomentáře | Náhledy | *Nastavení | Stažení | Sponzor | Kontakt | Nápověda | Archív | **Fórum | **Tajné

SuperLink.cz NAVRCHOLU.cz PageRank Seznam S-Rank JyxoRank Alexa Rank Compete Rank Powered by WordPress


Partneři a Sponzoři webu GreyLinkDC++

Webhosting Endora.cz GreyLinkDC++ » Klikni pro info o statusu Sponzor a Partner

CZIN.eu | Začátek.cz | Katalog.mzf.cz | Telsey.cz | Webkatalog | TopLinks.cz | TopSites.cz | HyperSmash


Advertising / Reklama