- GreyLinkDC++ - http://greylink.4fan.cz -

Direct Connect

Posted By GreyLink On 09.02.2010 @ 18:17 In Z. Draft | Comments Disabled

Vítejte na neoficiálním webu GreyLinkDC++ věnovaném NMDC klientovi nové generace pro P2P síť Direct Connect (DC++).

Postupně se zde budete dovídat o jeho podrobném nastavení, fantastických funkcích i možnostech jejich uplatnění, které doposud nebyly použity v žadném jiném NMDC klientovi v tak širokém rozsahu.

 

Direct Connect je protokol pro peer-to-peer (P2P) sdílení souborů. Nejlepší klient pro MS Windows je GreyLinkDC++.

Architektura

Direct connect má střední míru decentralizace. Peer klienti nekomunikují přímo, ale připojují se na jednotlivé huby. Hub je server poskytující klientům služby, informace o klientech, vyhledávání a chat. Neexistuje však centrální databáze hubů, nicméně existuje oficiální seznam některých hubů. Škálovatelnost hubů je problematická vzhledem k závislosti protokolu na broadcastech. Stahované soubory umožňuje ověřovat a vyhledávat pomocí TTH hashů. Přenos dat může probíhat komprimovaně. Díky některým modifikacím (původ RevConnect) je umožněno využívat Segmentové stahování.

Historie

Protokol Direct Connect vymyslel Jonathan Hess v roce 1999 pod původním názvem „DClite“. Později byl převzán společností NeoModus jako kompatibilní s Direct Connect. Používal se zejméma ke zjednodušení výměny souborů mezi zaměstnanci a klienty různých firem. Jeho kód byl ovšem brzy prolomen a hned krátce poté (cca v r. 2001) uvolněn jako Open Direct Connect. Postupně získával na oblibě a začal se používat jako plnohodnotný P2P program. Samozřejmě se zde vyměňoval warez a toho si všimla organizace RIAA (ta co zničila Napster). NeoModus se něchtěl soudit stejně jako Napster a tak uvolnil zdrojový kód programu a nechal jej napospas komunitě. Kódu se ujal Jacek Sieka a tím položil základ DC++.

Součastnost/Budoucnost

V současné době se síť stále drží na vyšších místech ve vyhledávaném žebříčku sdílení souborů. Zkouší se i DHT – distribuce částečně stažených souborů (algoritmus Kademlia). Existuje i celá řada hubsoftů a klientů.  Vývoj protokolu NMDC již není nijak zvláště rozvíjen. Do budoucna se předpokládá (již se používá především v testování) využití protokolu ADC – Advanced Direct Connect, který má přinést jistá vylepšení a rozšířené možnosti. Skutečnost je ovšem jiná. Vývojáři klientského software a především hubsoftů jsou, dle mého názoru, na nížší odborné úrovni  než v předešlém období a trošku zaspali na vavřínech. Původní vývojáři, až na vyjímky, již celkem nic moc dlouhodobě nevyvíjí. Ale to už je jiný příběh…


GreyLinkDC++ - původní ruský klient.

Jeho historie se začala psát 08.05.2007 vydanou verzí 1.0. Postaven byl na bázi ApexDC++ Speed Mod. Do dnešního dne je vydaných neuveřitelných více jak 200 updatů! Architektura x86, ale i x64 pro platformu OS Microsoft Windows. Toto svedčí o jeho mimořádném, neustálém a dlouhodobě trvajícím vývinu! Dále podporuje i LUA skriptování, přímo podporuje některé překladové slovníky a pár botů. V současné době je to prakticky již dlouho velmi stabilní klient a do budoucna se uvažuje o implementaci protokolu BitTorrent a tím i souběžné stahování z obou P2P sítí. Licencován je jako Freeware.

Hlavní přednosti

(…tak těch je naprostá vetšina a nemá na poli klientů absolutně žádnou konkurenci, proto uděláme jen hrubý přehled).

 • Absolutní stabilita i při velkém počtu připojených hubů a vysokém počtu stahovaných souborů! Při náhodném pádu má samospouštecí restart, čímž se opětovně i sám zase všude připojí a stahuje dál.
 • Možnost obnovy nedotažených nebo poškozených souborů.
 • Možnost kombinovat sdílení z různých adresářu pro každý hub jiné, či úplně jiní sdílení pro oblíbené uživatele.
 • Zachování všech původních oken po restartu.
 • Vlastní pamětová databáze TTH, IP apod.
 • Umí vytvořit magnet  z adresáře a posílat ho jen na PM napřímo.
 • Stanovení priorit pro distribuci souborů.
 • Možnost nastavení neuveřitelných až 200 segmentů!
 • Podpora kódování UTF-16.
 • Šifrování soukromých zpráv s možností zaheslování.
 • Dokonalý systém BANování a blokování fakujících uživatelů.
 • Speciální nastavování parametrů pro každý jeden oblíbený hub zvlášť.
 • Možnost blokování odesílání právě stahovaných segmentů (specialita pro OP a VIP).
 • Blokovací systém PM, BOTů a Spamu!
 • Posílaní zpráv při nepřítomnosti oblíbeného uživatele. Doručí po připojení…
 • Stahování složek přímo z vyhledávacího okna.
 • Animovaní smajlíci.
 • Do detailu propracované nastavení tzv.  Baloon/Popup oken.
 • Rozšířený výběr barevných palet pro plno vzhledů a možností včetne vlastního pozadí.
 • Další nepřeberné množství specifických funkcí, které zde není možné ani vyjmenovávat, protože jsou to témeř všechny a žádný doposud uvolněný klient jimi nedisponuje!

Toliko zkráceně na úvod… Ostatním se již budeme zabývat spíše podrobněji a více detajlněji přímo v Hlavních tématech o Nastavení apod., případně budeme reagovat na vaše dotazy, podněty a připomínky či zkušenosti. Můžeme neskromně prohlásit, že naše zkušenosti jsou bohaté i letité a v jistých ohledech se dočkáte i nepřeberného množství překvapení o jakých jste doposud neměli ani nejmenší tušení.

Užívejte tedy tyto stránky i naše rady v rozumné míře a doporučte je rozhodně i svým kamarádům a znamým!

Enjoy it!

* Upozorňujeme, že tento klient je určen výhradně středně pokročilým uživatelům!


Líbí se Vám web GreyLinkDC++? Podpořte ho jakoukoliv libovolnou drobnou částkou. Rychle a bezpečně. Info PaySec.

 Doporučit E-mailem 

Article printed from GreyLinkDC++: http://greylink.4fan.cz

URL to article: http://greylink.4fan.cz

Copyright © 2007 - 2010 GreyLink DC++. All rights reserved.